تیم تحقیقاتی بوعلی سینا

سلام دوست عزیز به وبلاگ خودت خوش آمدی مدیریت وبلاگ

کاشت و تکثير گياهان زينتي

مقدمه

در اين جلسات با كاشت، نگهداري و ازدياد گياهان زينتي آشنا مي‌شويم. گلکاري يا Flowery cultureدر برگيرنده‌ي عمليات و فرايندهايي است تا مجموعه‌‌اي از گياهان زينتي جوان و با طراوت قابل عرضه به بازار رقابت و عرصه اقتصاد جهاني شود.
”لارسن“ يكي از محققين گلکاري را به اين صورت تعريف مي‌كند : گلکاري حالتي پر زحمت از کشاورزي است که در طي عمل‌آوري و فرايند اين رشته همه عوامل مربوط به اطلاعات تکنولوژيكي، اطلاعات فن‌آوري و دانش‌هاي به روز، اطلاعات مربوط به وضعيت بازار از نظر بازاريابي و نحوه سليقه و خواست بازار، اطلاعات مربوطه به بحران‌هاي سوخت و انرژي و اطلاعات مربوط به تازه‌هاي ارقام معرفي شده به دنيا از نظر نوع محصولات زينتي مورد نياز است.
گلکاري يا Flowery cultureيک مجموعه تشکيلاتي است که نياز به يک گروه کار قوي با تخصص‌هاي مختلف و به روز دارد.
   جايگاه گلکاري در ايران

اهميت تاريخي: قدمت کشت و كار و نگهداري گل‌ها در ايران شايد همزمان با شروع کشاورزي بوده است. با نگاهي به تاريخ و فرهنگ ايران بنظر مي‌آيد که همواره ايرانيان در زمينه موضوعات مرتبط با گل‌ها جايگاه خوب و ارزنده‌اي داشته‌اند.
اهميت اقتصادي: شايد قديمي‌ترين گلخانه‌هاي موجود در ايران كه در حال حاضر هم فعال هستند قدمتي در حدود 75 – 70 سال دارند. در حقيقت اهميت اقتصادي اين رشته، سابقه طولاني در ايران دارد. زماني كه بسياري از کشورها نامي در زمينه پرورش گل و گياه نداشته اند کشور ما با داشتن گلخانه‌هاي خوب و قابل قبول در زمان خود وضعيتي مناسب داشته است. کشت و كار پرورش گل‌هاي زينتي در ايران بعنوان يک رشته اقتصادي سابقه‌اي به قدمت احداث گلخانه‌ها ندارد اما از زمان‌هاي گذشته، گلخانه‌دارها کار تکثير و پرورش گياهان را براي سرگرمي، و گذران اوقات فراغت انجام مي‌دادند.
در سال‌هاي اخير بدليل نياز روز افزون بازار و خواست افراد جامعه و بدليل محدود شدن فضاي زندگي مردم اين وضعيت کاملاً تغيير كرده است. بطوري که در سال‌هاي اخير احداث گلخانه‌هاي نسبتاً مجهز و كارآمد بمنظور کشت و پرورش و تكثير گياهان زينتي و نيز توسعه اقتصادي پيشرفت زيادي داشته است.
ايران يکي از خواستگاه‌ها و زادگاه‌هاي طبيعي گياهان زينتي از جمله لاله، سنبل، زنبق، سيکلمه و برخي از درختچه‌ها و تعداد زيادي از درختان ميوه بشمار مي‌آيد، و در منابع علمي دنيا اسناد و مدارک مربوط به اين موضوع موجود است. ولي از نظر اقتصادي و صادرات گل و گياه هنوز موقعيت مناسبي در سطح دنيا ندارد.
   جايگاه ايران از نظر جغرافيايي

موقعيت جغرافيايي ايران از دو نظر قابل ارزش است :
- از نظر آب و هوايي
- موقعيت نسبت به كشورهاي همسايه.
1- ايران در يک منطقه پر رود با طول روز بلند و روشنايي کامل آفتاب قراردارد و از اين نظر مي‌تواند در بسياري از هزينه‌هاي مربوط به گرم كردن و روشن نگه داشتن گلخانه‌ها كه براي کاشت و تکثير گياهان زينتي اهميت زيادي دارد، صرفه جويي كند.
2- موقعيت ايران بدليل قرار داشتن در کنار کشورهاي پر مصرف گل و گياه از نظر اقتصادي حائز اهميت است. همسايه‌هاي شمالي و جنوبي ايران از خريداران بسيار خوب گياهان زينتي هستند. ايران با داشتن يک بازار متعادل و نسبتاً ثابت و دائمي قادر است جايگاه واقعي خود را در اين عرصه پيدا کند.
   كشورهاي مهم توليد كننده و مصرف كننده گل و گياه

1- هلند 8- ژاپن
2- ايتاليا 9- انگلستان
3- آلمان 10- استراليا
4- سوئيس 11- فرانسه
5- دانمارك 12- اسپانيا
6- بلژيك 13- آمريكا
7- سوئد

همانطور كه دربالا مشاهده مي‌كنيد هلند مقام اول در بين همه كشورها را دارد و بقيه كشورها در رتبه بعدي قرار گرفته‌اند.
از لحاظ موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي و هم‌چنين وضعيت نيروي کار، ايران در مقايسه با هلند از موقعيت مناسب‌تر و ارزان‌تري برخوردار است.
ارز آوري گل و گياه براي ايران يک موقعيت انحصاري است. در کشور ما گاهي ارز آوري گل‌هاي شاخه بريده با ارز آوري نفت مقايسه مي‌شود. بطوري كه فروش 2 تا 3 شاخه گل (از بعضي انواع گل‌ها) مي‌تواند ارز‌آوري معادل يك بشكه نفت را داشته باشد و صادرات گل‌ها و گياهان زينتي مي‌تواند جانشين صادرات نفت شود. اما پارامترهاي لازم و شاخص‌هاي قابل قبول بازار جهاني براي پرورش گل و گياه را بايد مهيا کرد.
رشته‌ها و زير شاخه‌هاي متعددي در رابطه با گلكاري يا Flowery culture وجود دارد. يكي از اين موارد استفاده از اندام‌هاي گياهان زينتي مي‌باشد. از لحاظ موقعيت مصرفي گياهان زينتي را به سه دسته تقسيم مي‌کنند :
گياهان يك ساله ياAnnual Plants ؛ گياهان زينتي که بعنوان گل‌هاي فضاي سبز استفاده مي‌شوند. اين گياهان معمولاً مقاوم به سرما نيستند و دوره زندگي نسبتاً کوتاهي دارند. مانند گل اطلسي و آحار.
گل‌هاي دائمي يا Perennial Plants؛ گياهاني که بيش از يک سال در فضاي آزاد قابليت رشد و نمو دارند. مانند گل تاج‌الملوك، داودي و زنبق‌هاي دائمي.
گياهان آپارتماني يا Indoor Plants؛ گياهاني که فقط در فضاي محدود آپارتمان‌ها و گلخانه‌ها قابل نگهداري هستند. مانند برگ انجيلي و فوتوس.
انجام تحقيقات براي صادرات گل‌ها و گياهان زينتي يك امر مسلم و ضروري است. هم‌چنين مجموعه عواملي که در اين راستا بايد مد نظر قرار گيرند عبارتند از :
نوع خاک و بستر مورد پرورش گياهان؛
نوع محصول ارائه شده؛
تداوم توليد در طي يک زمان معين.
   انواع گلكاري يا Flowery culture

گياهان گلدار گلداني يا Pot Plant؛ گياهاني که در فضاي مستور آپارتمان رشد و نمو مي‌کنند و بخش زينتي آن‌ها همان گل است. مانند گل حنا، سيکلامن ايراني، آزاليا و ...
گل‌هاي شاخه بريده يا Cut Flowers؛ گروه بسيار بزرگي از گياهان زينتي در اين رده هستند. تعداد زيادي از گياهان زينتي بعنوان بخش‌هاي بريده شده و جدا از پايه مادري قابل عرضه به بازار هستند. نظير انواع ميخک، ژربرا، رز و ارکيده.
بسته به نوع بازار و سليقه خريداران تقريباً همه گياهان Cut Flowers شبيه بهم عرضه مي‌شوند. اينطور که برآورد نشان مي‌دهد معمولاً ميخک، رز و ژربرا سه محصول رده اول تا سوم گل‌ها شناخته شده‌اند.
3) درختان، درختچه‌ها و پيچ‌هاي زينتي يا Trees, Shrubs and Climbers؛ اين مجموعه در کشت و کار گياهان زينتي جايگاه ارزنده‌اي دارد و ايران مي‌تواند در اين قسمت موقعيت خوبي کسب کند.
  

جلسه دوم
تاسيسات گلكاريمقدمه:

در اين جلسه در مورد تأ­سيسات گلكاري و نياز­هاي موجود براي پرورش گياهان زينتي مطالبي ارائه مي‌شود.    تعريف گل­خانه

گل­خانه ياGreen house به فضاي محدودي اطلاق مي­شود كه قابليت كنترل شرايط محيطي مناسب را براي رشد گياهان از نواحي مختلف در طي فصول مختلف يك سال داشته باشد. طبق اين تعريف از جمله عملكرد گل­خانه، فراهم كردن شرايط محيطي لازم و مورد نياز محصولي معين است.
گل­خانه­ها بر حسب اينكه چه نوع مصالح ساختماني در آن‌ها بكار برده شده است به نوع ثابت و متحرك تقسيم‌بندي مي­شوند. گل­خانه­هاي ثابت و متحرك بنا ­بر نياز در موقعيت معين، در جايي كه مدنظر ما است احداث مي­شوند.
گل­خانه­هاي ثابت، به گل­خانه­هايي گفته مي‌شود كه مصالح ساختماني بكار رفته در آن‌ها از جنس پايدار و با دوام باشد. پس بايد ساليان سال از آن‌ها استفاده كرد. بنابراين نكاتي در ساخت گلخانه‌هاي ثابت بايد در نظر گرفته شود.
   نكات مهم در احداث گلخانه­هاي ثابت

1. فاصله گلخانه تا بازار مصرف؛
2. كيفيت آب از نظر سختي؛
3. وجود بازارهاي فروش محلي؛
4. دسترسي به كارگران متخصص.
   انواع گلخانه هاي ثابت

گلخانه يكطرفه: از يك جهت از نور كامل آفتاب بر ­خوردار است و از جهت ديگر از مصالح ساختماني پوشيده شده است. اين نحوه ساخت و ساز گل­خانه براي مناطقي با شرايط محيطي نسبتاً دشوار بسيار مطلوب است. در مناطقي كه سرماي شديد يا يخبندان‌هاي طولاني وجود دارد، ساخت اين گلخانه‌ها به صرفه مي‌باشد.
گلخانه دو طرفه: از دو جهت بطور كامل از نور آفتاب بهره­مند است. اين گلخانه براي كشت و پرورش بسياري از محصولات، ايده­آل و مناسب است. زيرا از جهت نور و درجه‌ي حرارت بطور كامل از نور خورشيد بهره مي‌برد.
گلخانه نيمه دو طرفه: از يك جهت بطور كامل از نور آفتاب برخوردار است و از جهت مقابل تا نيمه از مصالح ساختماني پر شده و نيمه ديگر از جنس شفاف (شيشه) است.
گلخانه­هاي سه­ گانه هر كدام براي يك اقليم معين مناسب مي‌باشند. اما بطور كلي براي مناطق مختلف ايران گلخانه­هاي دو طرفه بسيار مناسب و مطلوب هستند. چرا كه در كشور ما، به علت برخورداري از نور فراوان مخصوصاً در زمستان مي‌توان در مصرف سوخت صرفه­جويي بسيار خوب و با ­ارزشي داشت.
   عوامل قابل كنترل در گلخانه­ها

1.درجه حرارت؛
2.نور؛
3.رطوبت؛
4. مقدار گاز كربنيك (Co2).
هر كدام از عوامل قابل كنترل در گل­خانه­ها جداگانه توضيح داده مي‌شوند.
   درجه حرارت در گل خانه ها

تنظيم درجه حرارت در گل­خانه­ها شرط اوليه براي رشد و نمو بسياري از گياهان است. نياز گياهان به درجه حرارت دامنه­هاي مختلفي دارد. بعضي از گياهان درجه حرارت­هاي بالاتري نياز دارند مثل گياهان مناطق گرمسيري. بعضي ديگر در درجه حرارت­هاي كمتر از 20 درجه سانتيگراد هم بخوبي رشد و نمو مي­كنند، مانند گياهاني كه از مناطق سردسيري منقل شده‌اند نظير پامچال كه در جنگل‌هاي شمال ديده مي‌شود.
اما چگونگي تنظيم درجه حرارت در گلخانه­ها بستگي به سيستم گرمايي دارد. انواع بخاري‌ها يا سيستم‌هاي گازي و ... مي‌توانند مورد استفاده قرار بگيرند. اما دو شرط اوليه موجود در عامل گرم ‌كننده عبارتند از:
1- توان توزيع يكنواخت دما در سطح گلخانه را دارا باشد؛
2- فاقد اثرات مخرب زيست محيطي باشد.
   نياز نوري گياهان

همه گياهان به يك اندازه به نور نيازمند نيستند. بعضي از گياهان نياز به نور فراواني دارند و بعضي ديگر به نور كمتري نياز دارند. بنابراين گياهان را از نظر نياز نوري به سه گروه بزرگ تقسيم مي­كنيم:
گياهان روز بلندLDP: Long Day Plants براي به گل رفتن بين 10 تا 14 ساعت به نور نياز دارند، مانند گياهان فصلي تابستانه نظير آحار، اطلسي، ناز و ميمون.
گياهان روز كوتاه SDP: Short Day Plants براي به گل رفتن نياز نوري كمتر از 12 ساعت دارند. كه در نقطه مقابل گياهان روز بلند قرار مي‌گيرند، مثل گل داودي.
گياهان بي تفاوت به طول روز NDP: Neutral Day Plants براي نگهداري در منزل بسيار مناسب و مطلوب هستند. مثل گل حنا يا بگونيا كه حساسيتي نسبت به طول روز ندارند و در تمام طول سال گل دارند.
به گل بردن گياهان روز كوتاه در طي ساعات روشنايي، طولاني به موضوع كنترل نور بر مي­گردد. در كشور ما با توجه به اينكه روزهاي آفتابي خيلي زياد است بايد نياز نوري گياه شناخته شود تا گياه در طي روزهاي بلند بخوبي از رشد رويشي برخوردار باشد. لذا گياهان روز كوتاه را به وسيله‌ي پايين آوردن ساعات روشنايي، بوسيله يك پرده تيره رنگ، و اصطلاحاً ايجاد شب­هاي طولاني به گل مي­بريم.
   نور در گلخانه ها

در گلخانه­ها مقدار نور را به وسيله‌ي پوشاندن شيشه­ها با حصير، پاشيدن گِل و يا رنگ‌هاي قابل شست و شو و يا با استفاده از چادر­هاي الكترونيكي، كنترل مي‌كنيم.    كنترل رطوبت در گلخانه­ها

تأ­مين رطوبت يكي از پارامترهاي مهم در گلخانه­ها است. براي رشد و نمو گياهان، البته بايد نيازهاي رطوبتي گياهان را بشناسيم. بعضي از گياهان به رطوبت‌هاي خيلي بالا نياز دارند و بعضي ديگر به رطوبت كمتري نياز دارند، مثل گل كاغذي. بعد از شناخت نياز رطوبتي گياهان، آن‌ها را در گلخانه­هاي خاص خود جايگزين مي­كنيم يعني همه گياهان در يك نوع گلخانه نگهداري نمي‌شوند. در سطوح تخصصي و بزرگ، هر گلخانه براي يك محصول و يا تعدادي محصول مشابه با نياز­هاي يكسان در نظر گرفته مي‌شود.

راه‌ها و روش‌هاي مختلفي براي تأمين رطوبت گل‌خانه‌ها وجود دارد كه عبارتست از:
1. آبياري؛
2. پاشيدن آب به سقف و كف و جدار گلخانه؛
3.كاربرد دستگاه‌هاي بخار ساز.

گاز كربنيك در گلخانه­ها
كاربرد Co2 تقريباً معادل استفاده از مواد غذايي، كاربرد پيدا كرده است. در كشور ما كه گياهان از لحاظ نوري در وضعيت مناسبي قرار دارند مي‌توان با بالا بردن مصرف Co2 راندمان محصول را نيز بالاتر برد.
وجود Co2براي انجام عمل فتوسنتز ضروري است. اين واكنش شيميايي منجر به توليد محصول سبز يا عملكرد گياه مي­شود . در اين واكنشCo2 عامل بسيار مهمي تلقي مي­شود.

فرمول فتوسنتز
6 CO2 + 6 H2O à C6H12O6 + 6 O2
گلخانه­هاي ايزوله و با شرايط استاندارد داراي Co2هستند. لذا گلخانه­هايي كه ارتباط كمتري با فضاي خارج دارند و يا گلخانه­هايي كه تبادل گازي كمي دارند و در معرض رفت و آمد‌هاي مكرر و متوالي نيستند براي مصرفCo2 مناسب­تر هستند.
عوامل مؤثر در ميزان مصرف Co2
1. فصل و موقعيت زماني: در فصل‌هاي گرم و پر نور سال مقدار مصرف Co2 بيشتر است؛
2.نوع محصول: بسته به نوع محصول نياز به Co2 نيز متفاوت است؛

سن گياه: گياهان مختلف در سنين مختلف نيازهاي متفاوتي به Co23.دارند.
 

منبع : http://www2.irib.ir/amouzesh/f/page_sh.asp?key=1&ov=327
+ نوشته شده در  جمعه پنجم بهمن 1386ساعت 12:7  توسط رضا طاهریان   | 

کاکتوس

 كارنژيا

اين كاكتوس بومي بيابان هاي خاوري آمريكاست.اين كاكتوس داراي بدنهاي استوانه اي شكل به قطر 60 سانتيمتر وارتفاع 12 متر ميباشد.داراي 24 شكاف رديفي وآرئولهاي قهوهاي رنگ مي باشد كه به فاصله 5/2 سانتيمتر از هم قرار دارند.گل هاي قيفي شكل دررنگ سفيد وبسيار خوشبو دارند.فصل گلدهي آنها بهار و تابستان است.داراي ميوه هاي تخم مرغي شكل ميباشند كه سبزرنگ هستند ودر هنگام رسيدن سرخ مي شوند.تكثير اين گياهان از طريق كشت بذر به راحتي امكان پذير است.در ايران اين كاكتوس را به عنوان مظهر كاكتوس مي شناسند.در كتابها و فيلم ها اين كاكتوس بسيار مشاهده مي شود.

 

منبع:کتاب جهان کاکتوس ها تالیف رویا مطلق زاده

|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 28 آذر1386 و ساعت 16:4   نظر بدهید
 سفالو سرئوس

اين كاكتوس بومي شمال آرژانتينوجنوب برزيل است.اين كاكتوس به دليل داشتن كركهاي زياد در رنگ سفيد به كاكتوس پيرمرد معروف است.آبياري زياد وگرد و غبار باعث تيرگي رنگ اين كركها مي شود.داراي گلهاي قيفي شكل در رنگ سفيد و زرد مي باشد.فصل گلدهي آنها در شبهاي تابستان است در زمستان محيط خشك براي آنها مناسب است.به آساني به وسيله كشت بذر و قلمه تكثير ميشوند.زيباترين گونه آنها سفالو سرئوس سنيليس است.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 28 آذر1386 و ساعت 15:56   نظر بدهید
 سرئوس

زادگاه آن در آمريكا، هند،آرژانتين وبرزيل مي باشد.داراي شكل ستون مانند است در رنگهاي سبز و آبي مايل به سبزكه به بلندي 16 متر هم ميرسد.ميوه سرئوس ها بزرگ و خوراكي است و به رنگهاي زرد، سبز و سرخ ديده ميشود.انواع آن به عنوان پايه پيوند به كار مي روند . ازدياد آنها از طريق قلمه شاخه هاي مسن امكان پذير است. سرئوس ها گياهاني آفتاب دوست بوده كه به خاك غني نيازمندند.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 28 آذر1386 و ساعت 15:52   نظر بدهید
 کاکتوس‌ها
کاکتوس‌ها به سه زير خانواده تقسيم مي‌شوند:

-زير خانواده پرسکيه Pereskia ؛

-زير خانواده اوپنسيه Opuntia ؛

- زير خانواده سرئه Cerea

توجه داشته باشيد كه تعدادي از كاكتوس‌ها مثل اكينو كاكتوس و ... در اين طبقه‌بندي قرار نمي‌گيرند.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 15:31   نظر بدهید
 اكينو كاكتوس

 

اين كاكتوس از بزرگترين كاكتوس هاي كروي شكل است كه با افزايش سن طويل          مي گردد. زيستگاه اكينو كاكتوس طبيعت وحشي مكزيك و جنوب آمريكا مي باشد.

سطح بدنه ي آنها از توبركولهايي آشكار تشكيل شده كه اين توبركولها به رنگ سبز تا آبي ديده مي شوند و با 8 تا 50 شيار عميق (بر حسب نوع گونه)از هم جدا مي شوند. بخش بالايي گياه پوشيده از پشم و پرز زرد رنگ بوده و كاكتوس بسيار مقاومي در برابر اشعه و پرتو خورشيد در بيابان مي باشد. رنگ خارها از سفيد ، زرد طلايي و صورتي تا سياه در  گونه هاي مختلف متفاوت است. سطح ميوه ي اكينو كاكتوس ها پوشيده از پرز و مو مي باشد كه در رنگ هاي سبز و قهوه اي مشاهده مي شوند. هنگام رسيدن ميوه ها خشك شده و از قسمتي از بدنه ي خود شكافته مي شوند و بدين ترتيب بذر هاي آنها خارج مي گردند. مهمترين روش تكثير از راه كشت بذر مي باشد. اين دسته از كاكتوس ها هر اندازه مسن تر شوند زيباتر مي گردند و خار هايشان نيز محكم تر مي گردد.

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 15:28   نظر بدهید
 كاكتوس اوپـــونتيــا
« كاكتوس راكـتـي يا زبان مادر شوهر »

كاكتوس اُپونتيا Opuntia، جنسي از خانواده كاكتوس Cactaceaeها است .

از آنجا كه سطح اوپونتيا Opuntia پوشيده از خار ميباشد لازم است دقت شود كه هيچگاه بدون دستكش ضخيم به آن دست نزنند .

ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 15:23   نظر بدهید
 كاكتوس ربوت
كاكتوس ربوتيا C.Rebutia، جنسي ازخانواده كاكتوسها cactaceae است كه بلندي آن درانواع مختلف به 4 تا 8 سانتيمتر ميرسد .

اندامي كروي شكل مركب از غده هاي كوچك كنار هم و پوشيده از تيغ هاي كوچك دارد و عليرغم جثه كوچك گلهاي نسبتأ درشتي به رنگهاي قرمز ، نارنجي و زرد ميدهد .

اين كاكتوس بومي مناطق شمالي آرژانتين و بوليوي بوده و اندازه آن بقدري كوچك است كه در يك سطح 100×20 سانتيمتري حدود 150 عدد آن جا ميگيرد .

ربوتيا C.Rebutia فقط در ماسه خالص يا پيت رشد ميكند لذا نيازي نيست كه بخاك آن چيز ديگري اضافه گردد .

تابستانها بايد گلدان را برابر آفتاب و هواي تازه قرار داده مانند ساير گياهان مرتبأ به آن آب بدهند .

دادن كود بصورت گهگاه نيز ضرورت دارد .

در زمستان نظير ساير كاكتوسها بايد در مكاني سرد ( بدور از خطر يخ زدگي ) قرار گرفته ابتداء به ميزان ناچيزي به آن آب داده رفته رفته با سرد شدن هوا دادن آب را كاملا متوقف نمايند و با شروع بهار مجددأ بر ميزان آب بيافزايند .

انواع مختلف ربوتيا :

گلها سفيد و پشت گلبرگها قرمز ميباشد .

تكثير :

زياد كردن اين گياه به دو روش كاشتن بذر و كاشتن « بچه ها » پاجوش هاي كوچك كه در كنار گياه مادر بوجود ميآيند ، به راحتي امكان پذير است.

1 ـ ربوتيا مينوسكولا C.Rebutia minuscula: اصل اين گونه از كشور آرژانتين است . اندامي كروي و مركب از غده هاي كوچك كنار هم و به رنگ سبز و گلهاي قرمز متمايل به نارنجي ميباشد . 2 ـ ربوتيا هليوزا C.Rebutia heliosa: بلندي اين گونه از 5/2 سانتيمتر تجاوز نمي كند . گلهاي آن به رنگ نارنجي درخشان ميباشد . 3 ـ ربوتيا سنيليس C.Rebutia senilis : اصل آن از كشور آرژانتين است با رنگ سبز و گلهاي صورتي . 4 ـ ربوتيا مارسونري C.Rebutia marsoneri : با گلهاي نارنجي . 5 - ربوتيا آلبي فلورا albiflora C.Rebutia : اين گونه از كشور بليوي مي باشد . اندامي كروي و كوچك دارد و تيغ هاي بسيار نازك و ظريفي و بلند و انبوه دارد .
|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 15:21   نظر بدهید
 زيگو كاكتوس
تا قبل از ظهور گل تشخيص آن از گونه ديگري بنام كاكتوس عيد پاك مشكل است . گلها اغلب آلبالوئي رنگ هستند اما گاه به رنگهاي سرخ و گلي نيز ديده ميشوند . موعد گل دادن معمولا مصادف با ايام عيد كريسمس مسيحيان است . پس از اتمام گل بايد دادن آب را متوقف كرده يكي دوماه گياه را در جاي خنكي نگه دارند . تنها زماني به آن آب بدهند كه برگها ميل به چروك خوردن ميكنند. در تابستان گلدان را به هواي آزاد منتقل كرده آب فراوان وكود به آن بدهند . بايد توجه داشته باشند كه از تابش مستقيم آفتاب پرهيز كرده و همچنين آنرا از حمله حلزون در امان نگه دارند . با شروع سرما گلدان را به داخل آورده در جاي خنك گذاشته و از ميزان آب بكاهند . هنگاميكه غنچه ها ظاهر شدند رفته رفته بر ميزان آب و حرارت بيافزايند . جابجا كردن و يا گرداندن گلدان همچنين دادن كود حيواني در پائيز موجب افتادن غنچه ها ميگردد . تكثير : براي تكثير ، ساقه هاي جوان را جدا كرده چند روز بكناري ميگذارند تا آب آن كمي تبخير شود سپس در خاك معمولي باغچه ميكارند.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 15:20   نظر بدهید
 مارانتا لوکونورا
مارانتا- MARANTA - معرفي گلها و گياهان زينتي

مارانتا

MARANTA


مارانتا Maranta گیاهی است از خانواده مارانتاسه Marantaceae که بلندی آ« در انواع مختلف به 20 تا 40 سانتیمتر می رسد .

انواع مختلف این گیاه دارای برگهای سبز با نقش های سبز تیره و زیتونی و رگه های زرد و قرمز میباشد که بخاطر برگهای زیبایش مورد توجه قرار گرفته است .


انواع مختلف مارانتا :

1 – مارانتا لوکونورا M. Leuconeura : نوع اصلی این گیاه است و تنها گونه ای می باشد که برای داخل خانه کاشته میشود .

اصل آن از مناطق استوائی آمریکا میباشد .

این گیاه دارای برگهای سبز با لکه های زیبای سبز تیره و بطول 10 تا 13 و عرض 7 سانتیمتر میباشد .

2 – گونه ای دیگر بنام مارانتا فاسینتاتور M.Fascintator : وجود دارد که در طبیعت بصورت وحشی وجود ندارد بلکه نوع پرورش یافته ای است که مصنوعا بوجود آمده ، برگهایش بسیار زیبا و منقش میباشند .

این گونه جدید گرچه زیباتر و دلفریب تر است ، در مقابل ظریف تر نیز بوده و نگهداری ان دقت بیشتری می خواهد .

3 – مارانتا کرشووآنا M.Kerchoveana: با برگهای سبز روشن که بنظر نقره ای می آیند و دو ردیف لکه های سبز تیره در طرفین رگبرگ اصلی و در طول برگ .

4 – مارانتا اریتروفیلا M.Erythrophylla : با برگهای منقش بسیار زیبای سبز زیتونی و همیشگی با دو ردیف لکه های سبز روشن در دو طرف رگبرگ اصلی و در امتداد رگبرگ و خطوط قرمز شفاف از کنار رگبرگ اصلی به سمت لبه برگ بصورت پَر .

علاقمندان این گیاه باید بمجرد خرید و آوردن گیاه به منزل آنرا به گلدان جدیدی منتقل کنند که دارای دهانه عریض و عمق کم باشد تا رطوبت بحد کافی از سطح گلدان به زیر برگها برسد .

زیرا چنانچه در گلدانهای معمولی گذاشته شود ممکن است خشکی هوای اطاق به برگها صدمه زده سبب خشکی آنها بشود .

خاک مناسب برای گیاه ، خاکی است که دارای مواد آلی باشد .

لذا مخلوطی از خاک برگ و کود حیوانی پوسیده بسیار مناسب خواهد بود .

در تابستان گلدان را از معرض تابش مستقیم نور آفتاب محافظت کرده و در تمام طول سال حرارتی برابر 12 – 18 درجه سانتیگراد و رطوبت کافی برای آن فراهم نمایند .
تکثیر :

زیاد کردن این گیاه از طریق تقسیم ریشه مي باشد.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمي گروه باغباني در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 15:19   نظر بدهید
 نگهداري از كاكنوس‌ها

كاكتوسها از جمله جذابترين و متنوعترين گياهان خانگي هستند. اكثر انواع كاكتوس حتي در دست يك صاحب تازه كار، به راحتي رشد ميكنند. هرچند كاكتوسها در تمام مدت سال در گل فروشيها، فروشگاههاي لوازم خانگي و حتي سوپرماركتها به فروش ميرسند، اما بهترين فصل تهيه آنها تابستان است.

نگهداري از كاكنوس‌ها

كاكتوسها از جمله جذابترين و متنوعترين گياهان خانگي هستند. اكثر انواع كاكتوس حتي در دست يك صاحب تازه كار، به راحتي رشد ميكنند. هرچند كاكتوسها در تمام مدت سال در گل فروشيها، فروشگاههاي لوازم خانگي و حتي سوپرماركتها به فروش ميرسند، اما بهترين فصل تهيه آنها تابستان است.

ممكن است شما هنگام خريد يك كاكتوس جديد به چند مورد زير هم نياز پيدا كنيد:

گلدان:

در ابتدا، گلداني براي كاكتوس انتخاب كنيد. معمولا زماني كه كاكتوسي را ميخريد، مدت زيادي از رشد آن در گلدان فعلي گذشته است و به احتمال زياد به يك تغيير گلدان نياز دارد. گلداني را انتخاب كنيد كه تنها اندكي از گلدان فعلي بزرگتر باشد زيرا فضاي بيش از حد به آبياري بيش از اندازه منجر ميشود. در ضمن توجه كنيد كه ته گلدان سوراخهايي براي خروج آب اضافه موجود باشد، زيرا بدون وجود آنها، كاكتوس پوسيده و خواهد مرد.

خاك:
خاك كاكتوس، كالاي بعدي سبد شماست. بهترين نوع خاك كاكتوس، اصلا براي اين گياه تهيه ميشود و در اكثر فروشگاههاي لوازم خانگي و باغباني و گل فروشي موجود است. اگر موفق به تهيه اين خاك نشديد، ميتوانيد با مخلوط كردن يك قسمت خاك گلدان با يك قسمت ماسه و كمي شن براي عبور راحت تر آب، خاك مناسبي تهيه كنيد.
كاكتوس عمودي
تعويض گلدان:
اگر امكان دارد، هنگام تعويض گلدان بهتر است گلدان قبلي را بشكنيد و گياه را از آن خارج نماييد. زيرا خارج كردن كاتوس با بيلچه موجب زخمي شدن ريشه ميشود. مقداري خاك كاكتوس تازه در ته گلدان ريخته و كاكتوس را روي آن قرار دهيد و اطراف آن را با خاك بيشتر پر كنيد.


اين كاكتوس تا يك هفته پس از تعويض گلدان نبايد در معرض نور شديد آفتاب قرار بگيرد و آبياري آن نيز بايد به اندازه باشد تا بتواند به محيط جديد خو بگيرد. پس از اين جابجايي، كاكتوس تنها در صورتي به گلدان ديگر منتقل ميشود كه اين تعويض كاملا ضروري باشد.

پس از تعويض گلدان، مراقبت از كاكتوس ساده ترين كار ممكن است، تنها مورد بسيار مهم اين است كه بدانيد كاكتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال كه در طي بهار و تابستان رخ ميدهد و فصل استراحت كه در پاييز و زمستان است، زماني كه كاكتوسها به خواب زمستاني فرو ميرند.
كاكتوس گرد
آبياري:
در طي فصل رشد فعال كاكتوس بايد بيش از دوران استراحت آبياري شود. برنامه خاص و تعريف شده اي براي آبياري كاكتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاك، آب و هوا و عوامل مشابه بستگي دارد.

بهترين روش براي تعيين مقدار آب مورد نياز كاكتوس، اين است كه گياه را مدتي با دقت زيرنظر بگيريد. هنگام آبياري سعي كنيد تمام سطح خاك خيس نشود و مراقب خروج آب نيز باشيد. دور بعدي ابياري بايد در زماني باشد كه خاك كاكتوس كاملا خشك شده باشد. ساده ترين روش حصول اطمينان از خشكي خاك اين است كه يك خلال دندان را با احتياط در خاك فرو كنيد، اگر خلال دندان نمناك شد، باز هم يكي دو روز صبر كنيد. گياه در فصل استراحت خود تنها چند هفته يكبار به آبياري نياز دارد.


كود:
كاكتوس در طي پاييز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه يك مرتبه به كود احتياج دارد. يك كود كم ازت براي كاكتوس مناسب است. كودهايي كه به تدريج در خاك آزاد ميشوند نيز براي كاكتوس مناسب هستند، اما اين كودها تنها يك مرتبه در بهار به خاك افزوده ميشوند.

نور:
كاكتوس به نور فراوان نياز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره هاي جنوبي بسيار مناسب است. در صورت ناكافي بودن نور طبيعي، نور مصنوعي نيز ميتواند به عنوان مكمل، به كار رود.

دما:
كاكتوسها ميتوانند در فصل رشد خود دماي 32 تا 38 درجه را تحمل كنند و بهترين دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتيگراد است. اين دمايي است كه كاكتوس در محل طبيعي زندگي با آن روبرو ميشود. هواي سرد در فصل استراحت، ميتواند به گل دهي گياه در فصل رشد منجر شود.ريختن خاك در گلدان
مشكلات:
بزرگترين مشكل براي صاحبان كاكتوس، آبياري بيش از حد است. اما اين مشكل تنها با كمي دقت قابل حل است. آبياري بيش از حد موجب پوسيدگي ساقه و ريشه گياه ميشود و متاسفانه هنگامي كه ريشه كاكتوس بپوسد يا حتي پوسيدگي در آن آغاز شود، ديگر نميتوان گياه را نجات داد.

آفتهاي كاكتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خريد كاكتوس توجه كنيد كه حشره اي مشكوك روي آن لانه نكرده باشد. در صورتي كه آفات كاكتوس به سراغ گياه شما آمدند، با اندكي حشره كش ميتوانيد آنها را از بين ببريد.
فقط فراموش نكنيد: كاكتوس را به اندازه آب دهيد!


كاكتوس عمودي: گلدان مناسب براي اين نوع كاكتوس، ظرفي است كه دهانه آن به اندازه نصف قد گياه باشد و بهتر است به جاي عريض بودن، عميق باشد.
لايه هاي خاك كاكتوس
كاكتوس گرد: گلدان مناسب اين كاكتوس تنها بايد 4 تا 5 سانتيمتر عريضتر از كاكتوس باشد.

براي جلوگيري از زخمي شدن دست، كاكتوس را با يك ورق روزنامه كه چندلا تا زده ايد جابجا كرده و براي ريختن خاك در گلدان نيز از يك برگ كاغذ تا شده استفاده كنيد.


لايه هاي خاك كاكتوس: 1- ريگ ريز 2-خاك گلدان + ماسه 3- خزه يا پوست برنج 4- ريگ يا خرده سفال


درماني جديد براي صافي كف پا

پزشكان يك روش جديد براي درمان صافي مادرزادي پاي كودكان يافته‌اند.

به گزارش سلامت نيوز و به نقل از پايگاه خبري نيوكرالا؛ برخلاف درمان‌هاي پيشين كه مستلزم جراحي گسترده براي تصحيح كامل اين مشكل بود، در روش جديد با حداقل جراحي مي‌توان صافي كف پا در نوزادان را برطرف كرد.
بنابراين گزارش، صافي كف پا يك اختلال نادر در پاست كه چنانچه درمان نشود منجر به ايجاد درد شديد در كف پا و كاهش توان حركتي فرد مي‌شود.
در روش درماني جديد يك سوزن كوچك را به داخل مفصلي در پا در محل اتصال به قوزك وارد مي‌كنند تا موقعيت صحيح را به مدت دو ماه نگهدارد.
بنابراين گزارش؛ عكسبرداري اشعه ايكس از پاي بيماران نشان داد كه اين عمل موفقيت آميز بوده است.

منبع : http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.aftab.ir/photoblog/adv_images/b6a348df22a98bc783b8fc7d164e3bb0.jpg&imgrefurl=http://gol-ramin.blogfa.com/&h=641&w=452&sz=48&hl=fa&start=1&um=1&tbnid=R17ws8kfP2BAkM:&tbnh=137&tbnw=97&prev=/images%3Fq%3D%25DA%25AF%25D9%2584%2B%25D9%2587%25D8%25A7%25D9%258A%2B%25D8%25B2%25D9%258A%25D9%2586%25D8%25AA%25D9%258A%2B%25D8%25A7%25D9%258A%25D8%25B1%25D8%25A7%25D9%2586%2B%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dfa%26lr%3D%26sa%3DG

+ نوشته شده در  جمعه پنجم بهمن 1386ساعت 11:48  توسط رضا طاهریان   | 

گیاهـان آپارتمـانی

صبر زَرد

شاخه : گیاهان گلدار

رده : تک لپه ای ها

راسته : مارچوبه‌ای‌ها (Asparagales)

 تیره : سریشیان (Asphodelaceae) 

این گیاه بومی آفریقای شمالی و شرق آفریقا است.                 

Aloe Vera به عنوان يك گياه طبی سابقه طولانی دارد و قدمت استفاده از آن به سال 1750 قبل از ميلاد مسيح (ع) برمی گردد. امروزه اين گياه در اغلب مناطق نيمه گرمسيری و گرمسيری از قبيل منطقه كارائيب، جنوب ايالات متحده، آمريكای لاتين و خاورميانه می رويد. بسياری از مردم نيز اين گياه را در گلدانهای كوچک در منازل خود به منظور درمان سوختگيها و بريدگيهای جزئی پرورش می دهند.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 15:53   نظر بدهید
  آرالیا

نام فارسی      :      آرالیا   

نام علمي       :    Aralia  japonica       

نام خانواده     : Araliaceae     

 

خصوصيات ظاهري گياه :

برگهای این گیاه پنجه ای شکل با هفت بریدگی عمیق و به رنگ سبز روشن و براق میباشد که البته نوع ابلق این گیاه نیز وجود دارد.این گیاه سریع الرشد بوده و نگهداری آن آسان می باشد و در صورتی که مکان آن پر نور باشد گلهای سفید خوشه ای رنگی میدهد.

 

شرايط نگهداري :

این گیاه مکان روشن را ترجیح میدهدو نیم سایه را بخوبی تحمل مینماید و در تابستان هفته ای 2-3 بارو در زمستان هفته ای 1-2 بار نیاز به آبیاری دارد. عمل غبار پاشی در تابستان روزانه و در زمستان هفته ای 2 بار میباشد.

خاک مناسب آن سبک بوده و تکثیر آن از طریق قلمه زدن در فصل بهار می باشد.


عمده ترين بيماريهاي گياه :

1-اگر گیاه خود را انداخته است به دلیل آبیاری بیش از اندازه می باشد، بهتر است صبر کنید تاسطح خاک گیاه خشک شده سپس آبیاری نمایید.

2- چنانچه گیاه دچار ریزش برگها گردد ممکن است بعلت آبیاری کم و تشنگی گیاه باشد که بهتر است گیاه را آبیاری نمایید.

3- اگر برگهای گیاه کوچک و ریز است گیاه را در مکان روشن قرار داده و آن رابا کود مایع تقویت نمایید و یا گلدان آن رادر صورتی که نسبت به گیاه خیلی بزرگ است تعویض کرده و گلدان کوچکتری را انتخاب نمایید.

4- رنگ پریدگی برگها نیز میتواند به علت فقر خاک باشد که بهتر است گیاه را تقویت نمایید

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 15:26   نظر بدهید
 بنفشه آفریقایی

نام فارسی : بنفشه آفریقایی

نام علمی : Saintpaulia ionantha

خانواده : ژسزیاسه

 

ریخت شناسی :

گیاهی زیبا که برگهای آن به صورت فشرده حول محور ساقه قرار گرفته و رنگ برگها سبز بوده و دارای کرکهایی می باشد که حالت مخملی به برگهای گیاه می دهد .

این گیاه در تمام طول سال گل می دهد . که رنگ گلبرگهای آن آبی ، قرمز ، صورتی ، سفید و بنفش می باشد . پرچمهای زرد رنگ این گیاه در کنار گلبرگهای زیبای آن جلوه فوق العاده ای به گیاه داده است .ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در جمعه 16 آذر1386 و ساعت 9:42   نظر بدهید
 پاندانوس
نام فارسي       :    پاندانوس

نام علمي        :    Pandanus veithii

نام خانواده      :   Pandnaceae

زادگاه           :   آسياي شرقي – استراليا

 

خصوصيات ظاهري گياه : 

برگهاي اين گياه كشيده و بلند و به رنگ سبز است كه نوع ابلق آن داراي خطوط سفيد و زرد رنگي در سرتاسر برگ مي باشد و در حاشيه برگها از قاعده تا نوك پوشيده از دندانه هاي ظريف و خارمانند است .

 
شرايط نگهداري :

نوع سبز آن در سايه مقاوم بوده ولي نوع ابلق آن نياز به مكان روشن دارد .

نياز آبي اين گياه كم بوده در تابستان و زمستان هفته اي يكبار آبياري براي آن كافي است . خاك مناسب آن نيمه سبك بوده و ازدياد آن از طريق پاجوش مي باشد .


عمده ترين بيماريهاي گياه :

ريختن آب روي برگهاي اين گياه سبب پوسيدگي آنهاي مي گردد و بهتر است هنگام آبياري آبرا پاي گياه بدهيد .

وجود نقطه هاي قهوه اي رنگ مانند برروي برگها بخاطر غبارپاشي در مقابل نور آفتاب ميباشد كه بهتر است از اين كار خودداري نمائيد

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در جمعه 16 آذر1386 و ساعت 9:37   نظر بدهید
 شفلرا

نام فارسي   :   شفلرا

نام علمي    :     arboricola Shefflera

نام خانواده  :   Araliaceae

زادگاه       :   استراليا

 

 خصوصيات ظاهري گياه :

برگهاي اين گياه به رنگ سبز روشن بوده و حالت براق و چرمي دارند كه نوع ابلق آنها نيز موجود مي باشد .

اين گياه داراي دمبرگهايي طويل بوده كه در بخش انتهايي انها برگها يه صورت پنجه اي شكل و 8 برگچه اي وجود دارد .

 

شرايط نگهداري :

نوع سبز آن در سايه مقاوم بوده ولي نوع ابلق آن نياز به مكان روشن دارد .

نياز ابي اين گياه زياد بوده و در تابستان هفته اي 2 الي3 بار و در زمستان هفته اي 2 بار ابياري ( به ميزان كم ) براي آن كافيست . خاك مناسب آن سبك بوده و ازدياد آن از طريق قلمه مي باشد .

 

عمده ترين بيماريهاي اين گياه :

زرد شدن برگهاي اين گياه كه ميتواند عمدتا ناشي از آبياري زياد باشد .

ريزش برگها در حالي كه سبز رنگ مي باشند ميتواند ناشي از سردي هوا باشد كه بهتر است گياه را به محل گرمتري منتقل نماييم .

 

خشكيدگي و سوختگي نوك برگها نيز ناشي از كمبود رطوبت است كه با تنظيم آبياري و افزايش تعداد

دفعات غبار پاشي برطرف مي گردد

 

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در جمعه 16 آذر1386 و ساعت 9:14   نظر بدهید
 برگ انجيري

نام رايج : برگ انجيري

نام علمي : Monstera deliciosa

نام خانواده : Araceae

خصوصيات ظاهري :

برگهاي اين گياه پهن و شبيه برگ انجيري مي باشد كه ابتدا لبه هاي آن صاف بوده و به تدريج شكافدار مي شوند . اين گياه داراي ريشه هاي هوايي بر روي ساقه مي باشد كه به هنگام غبارپاشي مي تواند با جذب رطوبت آن را در اختيار گياه قرار دهد .


شرايط نگهداري :

اين گياه به سايه مقاوم بوده و از گياهان مناسب آپارتماني مي باشد . نحوه ابياري اين گياه در فصل تابستان هفته اي دو بار به ميزان كم و در زمستان هفته اي يك بار مي باشد . عمل غبار پاشي هم به همين طريق صورت مي گيرد .

خاك مناسب آن نيمه سبك بوده و ازدياد آن از طريق قلمه مي باشد .

 

از مشكلات اين گياه ميتوان به موارد زير اشاره كرد :

1. خشكي نوك برگها كه به دليل كمبود آب و رطوبت مي باشد .

2. زردي برگهاي پائيني كه به علت ابياري زياد مي باشد .

3. شكافته شدن شديد برگها كه به دليل صدمات فيزيكي است .

لازم به ذكر است كه بودن و يا نبودن شكاف بر روي سطح برگ به گونه گياه بستگي دارد .

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در جمعه 16 آذر1386 و ساعت 9:7   نظر بدهید
 نخل مرداب

نام رایج: نخل مرداب – پنجه کلاغی

نام علمی : Cyperus

نام خانواده:Cyperaceae

  

                                    -

خصوصیات ظاهری:

دو نوع نخل مرداب وجود دارد كه يكي داراي برگهاي باريك و قد نسبتا كشيده بنام c.ALTERNIFOLIUS و ديگري بنام c.DIFFUSUS كوتاه بوده و برگهاي پهن دارد .

اين گياه به خاطر آسان بودن تکثیر آن بسیار ارزان میباشد.

 

شرایط نگهداری:

این گباه مکانهای روشن را میپسندد ولی باید از نور مستقیم آفتاب دور نگه داشته شود و نیاز به آبیاری زیاد و تا اندازه ای محیط باتلاقی دارد به همین دلیل نخل مرداب نام گرفته است.

عمل غبار پاشی بهتر است دو روز انجام گیرد.خاک مناسب برای گیاه نخل مرداب خاک سنگین بوده تا بتوان محیط باتلاقی را برای آن ایجاد کرد.

ازدیاد آن از طریق کاشت بذر در خاک و عمدتا تقسیم بوته انجام میگیرد.همچنین از طریق وارونه کردن چتر آن در آب نیز میتوان گیاه را تکثیر کرد در این صورت بعد از مدتی ریشه دار شده و میتوان بعد از ریشه دار شدن آن را در گلدان جداگانه ای کاشت.

 

عمده ترین بیماریهای گیاه:

· خشک شدن برگها ناشی از آبیاری کم بوده که باید جبران گردد.

· برگها حالت پیچیدگی داشته که به علت کمبود نور میباشد

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در جمعه 16 آذر1386 و ساعت 9:1   نظر بدهید
 دراسنا پرچمی

نام گیاه : دراسنا پرچمی

نام علمی :Dracaena marginata

نام خانواده : Liliaceae

ریخت شناسی گیاه :

گیاهی با رشد سریع بوده و دارای برگهای بلند کشیده و نخل مانند است که دارای سبز و ابلق می باشد . با قطع کردن جوانه های انتهایی می توان آن را 2 یا 3 شاخه نمود که به این ترتیب جهت کاشت گروهی بسیار مناسب می گردد .

 

شرایط نگهداری :

این گیاه باید در نور کافی و غیر مستقیم خورشید نگهداری شود و در مکان تاریک نوع ابلق آن رنگهای خود را از دست می دهد . بهترین درجه حرارت برای آن 24 درجه می باشد . این گیاه نسبت به خشکی حساس است و در تابستان هفته ای 3 بار و در زمستان هفته ای 2 بار نیاز به آبیاری و به میزان کم دارد . زهکش این گیاه باید مناسب باشد .

 لذا از باتلاقی شدن خاک جلوگیری نمایید . عمل غبار پاشی در فصلتابستانهر روز و در فصل زمستان هفته ای 3 بار انجام گیرد . خاک مناسب گیاه خاک سبک بوده و تکثیر آن از طریق قلمه زدن انجام می گیرد .

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در جمعه 16 آذر1386 و ساعت 8:59   نظر بدهید
 باباآدم
بابا آدم که فیل گوش و آراقیطون نیز نامیده می شود گیاهی است علفی و دوساله که ارتفاع ساقه آن تا 1/5 متر می رسد . این گیاه بحالت وحشی در دشت ها و نواحی معتدل و مرطوب و سایه در اروپا و آسیا می روید . ساقه آن که شبیه پوست مار است پوشیده از کرکهای خشن و زبر می باشد .

 

 

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در جمعه 16 آذر1386 و ساعت 8:54   نظر بدهید
 کروتون

 

يكي از رنگين‌ترين گياهان آپارتماني است و به خاطر رنگي بودن و فرم برگهاي آن مورد توجه است، نياز شديدي به رطوبت دارد و به همين علت بهتر است به صورت كپه‌اي و مخطوط با گياهان آپارتماني ديگر در گلدانهاي بزرگ  وفلاور باكسها كاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گياهان ديگر بهره گيرد ...

          

فارسي اصيل : تارفل (تار= سر، فل = برگ) (اشاره به معني سر و استفاده از برگهاي رنگين آن براي تاج)

فارسي رايج: كروتون (كرچك هندي) 

منبع : http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.aftab.ir/photoblog/adv_images/b6a348df22a98bc783b8fc7d164e3bb0.jpg&imgrefurl=http://gol-ramin.blogfa.com/&h=641&w=452&sz=48&hl=fa&start=1&um=1&tbnid=R17ws8kfP2BAkM:&tbnh=137&tbnw=97&prev=/images%3Fq%3D%25DA%25AF%25D9%2584%2B%25D9%2587%25D8%25A7%25D9%258A%2B%25D8%25B2%25D9%258A%25D9%2586%25D8%25AA%25D9%258A%2B%25D8%25A7%25D9%258A%25D8%25B1%25D8%25A7%25D9%2586%2B%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dfa%26lr%3D%26sa%3DG
نام انگليسي : كروتون croton


 

+ نوشته شده در  جمعه پنجم بهمن 1386ساعت 11:24  توسط رضا طاهریان   | 

معرفی گل

آهار
نام فارسي: آهار

نام علمي : zinnia L

مورفولوژي :وطن اصلي آهار كشور مكزيك است .ازگياهان يك ساله بوده وكاشت آن از زمانهاي گذشته در ايران معمول بوده است .ساقه راست وبرافراشته ولي به آساني شكسته مي شوند.بزرگي گلهابين۱۵-۵ سانتي متربوده ويابصورت ساده يامضاعف درانتهاي ساقه قرارگرفته است. گلهاساده يا پُرپَرمي باشدكه بسته به گونه هاي مختلف رنگهاي متنوعي دارد.

نحوه كاشت وازدياد:گل آهاراز طريق بذركاري تكثيرمي شود .آهار جزء گياهاني است كه نشاء كردن آن كمي مشكل است ونسبت به جابجايي حساس ميباشد وبراي همين منظور بستراصلي را قبلاًآماده وكودداده وسپس بذررا مستقيماً دربستراصلي (اوايل ارديبهشت ماه درمنطقه لارستان ) بطوردستپاش مي كارند.پس ازسبز شدن بذرويادو يا سه برگه شدن آنرا تنك نموده وبين هربوته 30-40 سانتي مترفاصله ميگذارند.

كاربرد:اين گل براي تزئين تپه گل ويا حاشيه هاي آفتابي بسيارمناسب است وبه واسطه تنوع رنگ گلها وداشتن فرمهاي پاكوتاه وپابلند وطول مدّت گلدهي ازگياهان زينتي بسيار جالب وجذاب مي باشد.
آهاررامي توان بطورانبوهي مخصوصاً درباغچه هاي بزرگ كه نيازبه گياهان مقاوم به كم آب دارند كشت نمود .

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 28 آذر1386 و ساعت 14:25   نظر بدهید
 گل ناز

نام رایج: گل ناز

portulaca grandiflora نام علمی :

portulacaceae نام خانواده :

 گل ناز گیاهی یکساله بوده که این گیاه دارای شاخه و برگ گوشتی می باشدو گلهای آن به رنگهای مختلف و متنوع سفید، صورتی، قرمز، نارنجی، زرد، بنفش و حنایی قابل رویت است . از این گل در حاشیه چمن کاریها در فضای سبز استفاده میشود.

  ساده ترین روش ازدیاد و تکثیر این گیاه از طریق بذر می باشدکه بذر آن در فصل پاییز در کپسولهای کوچکی تشکیل میشود و کاشت بذر از ماه فروردین تا خرداد در خاک سبک صورت میگیرد.

روش دیگر ازدیاد گل ناز تهیه قلمه از ساقه های گوشتی و کاشت آن در خاکهای نرم و سبک است که بعد از چند روز قلمه های ریشه دار شده در محل اصلی کاشته میشوند و در مدت کوتاهی شروع به گلدهی خواهند کرد.

گل ناز مکانهای آفتاب گیر و گرم را می پسندد و خاک آن باید تا حدودی سبک و همیشه مرطوب باشد و آبیاری آن به صورت روزانه انجام میگیرد.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 15:17   نظر بدهید
 گل آفتاب پرست

گل آفتاب پرست

نام علمی: Heliotropium spp.

نام انگلیسی: Turnsole, Heliotrop, Cherry – pie

Boraginaceae

دیگرنامهای فارسی: آفتاب پرست، گیاه عقرب

 

 

گل آفتاب پرست حدود 250 گونه دارد که 20 گونه آن سمی بوده و حاوی آلکالوئیدهای پیرولیزیدین است. بیش از 15 گونه از این گیاه در ایران تا کنون شناسایی شده اند.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 15:13   نظر بدهید
 اسطوخودوس ( لاواندر)

Lavanderنام انگلیسی: Lavender

نام علمی: Lavandula 

اسطوخودوس كلمه يونانی است، يعنی حافظ الروح، در زبان فارسی دری به آن شاه سپرم و در زبان عربی انس الروح می گويند.

اسطوخودوس در بیشترنقاط دنیا به حالت خود رو می روید، مخصوصاً در جنوب فرانسه، مناطق مدیترانه و تورنتو به مقدار زیاد وجود دارد و بسته به شرایط محیط و خاک به شکل های مختلف ظاهر می شود.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 15:9   نظر بدهید
 استفانوتیس

استفانوتیس

نام علمی: Stephanotis floribanda

نام انگلیسی:Wax Flower – Madagascar Jasmine

یاسمن معطر و زیبای ماداگاسکار یا به شکل پرپشت رشد می کند ویا رشد ضعیفی داشته برگهایش را از دست می دهد. اگر گیاه خود را خوب نگهداری کرده باشید، می توانید از آن قلمه نیز تهیه کنید، در غیر این صورت شما حتی گیاه اصلی خود را نیز از دست خواهید داد.

گیاه سالم و جوانه هایی را تولید می کند که هم می توانید قبل از گلدهی و هم بعد از گل دهی از آنها برای تکثیر استفاده کنید. از اواسط بهار تا اوایل تابستان، با استفاده از یک چاقوی تیز قلمه های انتهایی ساقه را به طول 10 سانتی متر جدا کنید. ابتدا آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده، سپس هریک را در گلدانی متوسط حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. خاک را کمی مرطوب کنید و قلمه ها را در شرایط نور مناسب، ولی دور از تابش مستقیم خورشید، در دمای 21 – 20 درجه نگاه دارید.

Madagascar Jasmine

ریشه دهی آرام انجام می گیرد و ممکن است حتی تا 3 ماه طول بکشد. بعد از ریشه دهی، زمانیکه گیاه جدید شروع به رشد می کند، کیسه پلاستیکی را بردارید و هر دو قلمه را در گلدان بزرگتری حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید تا یک حلقه سیمی در دو جهت مخالف رشد کنند و یا 2 تا 3 قلمه را در گلدانی بزرگ بکارید تا در طول یک میله چوبی بلند رشد کنند.

آبیاری بیش از اندازه، بویژه در مراحل تکثیر نباید انجام گیرد.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 15:3   نظر بدهید
 شمعدانی

شمعدانینام علمی: Pelargonium species

نام انگلیسی: Pelargonium

انواع شمعدانی را می توانید به آسانی از اوایل تا اواخر تابستان تکثیر نمائید. قلمه های انتهایی ساقه را با یک چاقوی تیز به طول 10 سانت جدا کنید، سپس انتهای قلمه را ، پس از جداکردن برگهای پائینی در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و به آرامی در گلدانی متوسط حاوی کمپوست بذر و قلمه قرار دهید. لازم است قلمه را با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

فقط دقت کنید که قلمه را از تابش مستقیم خورشید دور نگاه دارید تا از تعرق و کاهش آب در بافت گیاه جلوگیری شود. قلمه را در شرایط مناسب و کافی نور قرار دهید. خاک نباید خیلی خیس باشد و فقط مرطوب کنید، البته خیلی هم خشک نباشد. ریشه دهی قلمه یک ماه طول خواهد کشید. گیاهان تازه رشد کرده باید در شرایط طبیعی به رشد ادامه دهند. دمای محیط را همچنان 18 درجه نگاه دارید و گیاهان جدید را در شرایط مناسب نوری قرار دهید مهمترین چیز برای شمعدانی اول نور مناسب و سپس بستری قوی و سبک است.

زمانی که ریشه ها به اندازه کافی رشد کردند، می توانید گیاه جدید را به گلدانی بزرگتر حدود 14 سانت قطر دهانه منتقل کنید، خاک گلدان بهتر است کمپوست با پایه پیت باشد.

در آبیاری گیاه بسیار دقت کنید و بیش از اندازه آبیاری نکنید. به خاطر داشته باشید قبل از هر آبیاری، خاک باید تقریباً خشک باشد.

 

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 15:1   نظر بدهید
 آنتوریوم

نام علمی:Anthurium Andreanum

نام انگلیسی: Tailflower

 

 

آنتوریوم دارای انبوهی از ریشه های آبدار، گوشتی و سست می باشد که به نظر می رسد گیاه از داخل گلدان به خارج هل می دهد و گیاه را می توان با دقت و مراقبت توسط جداکردن توده ریشه ها در جایی که گیاهان کوچک مجزا در کنار گیاه مادری مشاهده می شوند تکثیر نمود.

البته بسیار مهم این است که اول خاک را خیس نمائید و هرگز ریشه ها را با زور جدا نکنید، سعی کنید گیاهانی را جدا نمایید که رشد فعال داشته و برگهای جدید تئلید می کنند.

بهترین زمان برای تکثیر از اواسط بهار تا اواسط تابستان که گیاهچه های جدید آزادانه رشد می کنند، می باشد.

پس از جدا کردن ریشه ها، ابتدا ریشه های کهنه، صدمه دیده و بیمار را جدا کنید و سپس آنها را درگلدانی متوسط حاوی کمپوست گلدانی یا خاک سبک همراه با ماسه بکارید. زمانی که گیاهچه ها را در گلدان می کارید، مراقب باشید که به زیر خاک فرونرفته و بالاتر از سطح خاک قرار گیرند.

گیاهچه ها در دمای 24 درجه سانتی گراد در رطوبت بالا نگاه دارید. برای بالا بردن رطوبت می توانید آنها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و یا بصورت منظم و مرتب مه پاشی کنید.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 14:55   نظر بدهید
 نرگس
گیاه نرگس از خانواده نرگسیان (Amaryllidaceae ) و تیره Narcissus می‌‌باشد.

نرگس گیاهی دائمی و پیازدار می‌‌باشد. پیازهای آن درشت و دارای ورقه‌های فلسی یا مطبق است. به عبارت دیگر پیاز آن می‌تواند چندین سال متوالی گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهای نرگس به رنگ سفید، زرد، نارنجی، کم پر و پُر پر هستند. برگهای این گیاه از بن ریشه بصورت صاف یا شیاردار بیرون می‌‌آیند و در طول ساقه قرار میگیرند.نرگس‌ها به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند از گلهای 5 اینچی روی ساقه‌های 2 فوتی گرفته تا گلهای 5/0 اینچی روی ساقه 2 اینچی.   

نرگس‌ها شاید آسانترین و مطمئن‌ترین پرورش از میان خانواده تمام گلها هستند و برای افراد مبتدی در باغبانی ایده‌ آل است. پیاز و برگها حاوی کریستالهای سمی هستند که فقط حشرات اصلی می‌توانند بدون آسیب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آنها را از زیر خاک بیرون بیاورند.

 


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 14:54   نظر بدهید
 گل ساعتی

نام علمی: Passiflora caerulea

نام انگلیسی: Passion Flower

 گل ساعت    

گل ساعت ، گیاهی سریع الرشد است که ساقه های بلند و بالارونده ای را تولید می کند که می توانید قلمه های زیادی از آنها بگیرید.

از اوایل تابستان، قلمه های ساقه ای به طول 10 سانت را با استفاده از یک چاقوی تیز بریده و سپس برگهای های پائینی قلمه را جداکنید. انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و در گلدانی متوسط حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. گلدانها را در دمای 20-18 درجه تا زمان ریشه دهی که حدوداً یک ماه به طول خواهد انجامید نگاه دارید. پس از ریشه دهی و تشکیل گیاه جدید، کیسه پلاستیکی را بردارید و به طور منظم با کود مایع تغذیه کنید و به پروش و رشد گیاه در نور مناسب و کافی تا اواخر پائیز و اوایل زمستان ادامه دهید. سپس آبیاری را کاهش دهید. آبیاری باید به اندازه ای باشد که علائم کم آبی در گیاه ظاهر نشود. دراوایل بهار گیاه جدید را دوباره در گلدانی با اندازه بزرگتر حاوی کمپوست گلدانی بکارید. ممکن است در طول سال، از اوایل تا اواسط تابستان مجبور به تعویض گلدان شوید. البته تا جایی که ممکن است، تا زمان گلدهی گیاه در بهار، این کار را انجام ندهید.

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 21 آذر1386 و ساعت 14:52   نظر بدهید
 گل میمون

نام علمی: (Antirrhinum majus) یک گونه گل است.

گل میمون یکی از گلهای زینتی است که در باغبانی بسیار معمول است و در فصل تابستان با گلهای رنگارنگ و مخملی خود جلوه خاصی به باغچه ها می دهد.

این گیاه از جنس Antirrhinum و متعلق به خانواده scrophulariaceae میباشد. از گلهای زینتی دیگری که از این خانواده در باغبانی معمول است گل انگشتانه Digitalis و گوشی calceolaria را می توان نام برد


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 15:10   نظر بدهید
 مرغ بهشت

مرغ بهشت یا استرلیتزیا از خانواده موز میباشد.

                    

اسم این گیاه از انجا ناشی میشود که در این گیاه شکل گل بسیار زیبای ان شبیه به سر یک مرغ و رنگین است.گونه ر‌‌ژینه از این جنس تنها گونه ای است که برای محصول زمستانه کشت وکار میشود.برگهای ان به رنگ سبز مایل به ابی است و دمبرگ ان دراز است و ساقه گلدهنده بسیار بلند وبه ۵/۱متر میرسد.اسپاتهای سبز قایقی شکل هریک ۴تا۱۰ گل ابی و نارنجی را دربرمی گیرد و این گلها یکی پس از دیگری شکوفا میشود.درصورتی که تلقیح مصنوعی صورت پذیردهر گل حدود۵۰ دانه بذر میدهد.این گیاه در ۳درجه سانتی گراد به کلی خشک میشود و در نقاط سردسیر فقط در گلخانه گرم و مرطوب نگه داری میشود.حداقل درجه حرارت برای رشدونمو خوب ان حدود ۱۵ درجه می باشد.

تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر در بهار صورت میگیرد و جوانه زدن بذرها نامنظم است و ۳ تا۵ ماه طول میکشد.درسال اول پایه بذری ضعیف است و باید در گلدان نگه داری شود در سال دوم وسوم رشد خوبی میکند و در سال سوم در محل اصلی که عبارتست از بستری حاوی خاکی سبک و مملو از مواد الی در یک گلخانه گرم و مرطوب کشت و کار میشود.در سالهای ۶و۷گلدهی به خوبی انجام میشود.

طریقه دیگر تکثیر تقسیم بوته است که باید در تیر ومرداد صورت گیرد و هربوته قدیمی به ۱۰ تا۱۲ گیاه مستقل تبدیل شود.این پاجوش ها ظرف ۲تا۳سال به گل مینشینند.بعد از ۳سال از هریک پایه ۶تا۱۰ گل چیده میشود.درپایه های مسن و قدیمی تا ۵۰ ساقه گل از هر بوته برداشت میشود.

عمق خاک در گلخانه باید حدود ۵۰سانتیمتر باشد وخاک از مواد الی وکود پوسیده دامی غنی باشد.استفاده از تورب در مخلوط خاک نتایج بسیار خوبی دارد.در طول تابستان یک دوره رکود کوتاه دارد که در ان دوره محصول ابیاری نمیشود و بعد از ان ابیاری و کود پاشی شروع میشود تا محصول زمستانه حاصل اید

 

 

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 15:9   نظر بدهید
 لیلیوم (زنبق رشتی)

Lilium

خانواده: لیلیاسه (سوسنی ها)

مدتها است که سوسنی ها را برای استفاده در آپارتمانها پرورش می دهند. اما با پیدایش سوسنهای هیبرید آمریکائی که واریته های آنها دارای گلهای فراوان و رنگهای زیباست این امر بیشتر متداول شده است.

واریته ای از آنها به نام (هارمونی) را به آسانی می توان در گلدان کاشت. بدین گونه که چندین پیاز را درگلدان بزرگی با خاک سبک و مرغوب کاشته و پس از آنکه ساقه آنها به 60 – 80 سنتی متر رسید نوک هر ساقه با تعداد 6تا 8 گل درشت کاملاً باز برنگ نارنجی زیبا آراسته می شود.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 14:54   نظر بدهید
 عروسک پشت پرده
Physalis alkekengi

نام انگلیسی:Physalis Commun

تیره: سیب زمینی

دوران گل دهی: اردیبهشت تا مرداد زمان برداشت:میوه ها: شهریور تاآبان

گیاهی علفی، پایا، با ریزومی خزنده و ساقه ای گوشه دار و راست است. برگ ها دم دارند و در گروه های دوتایی قرار گرفته اند. در قسمت فوقانی ساقه از بغل برگ ها گل سفیدی می روید. کاسه گل آنها به شکل پوسته ای با شبکه رگبرگی رشد می کند و پس از گل دادن به صورت کیسه ای در می آید و میوه گرد آن را احاطه می کند. رنگ آن پرتقالی یا نارنجی و میوه آن به رنگ پرتقالی یا قرمز و سته است. این گیاه را اغلب در باغات می کارند که در آنجا نیز به آسانی به نقاط دیگر گسترش می یابد.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 14:52   نظر بدهید
 پرنده بهشتی
 نام علمی: Strelitzia reginae 

نام انگلیسی: Bird of Paradise Flower

تکثیر پرنده بهشتی نیاز به هنر و صبر زیاد دارد. بذرهایش به رنگ قهوه ای تیره، همراه با توده کرکهای نارنجی هستند.

تکثیر بذرها در دستگاه تکثیر کننده در دمای ثابت 24 درجه، 6 ماه طول خواهد کشید. بذرهایی که با این روش جوانه می زنند، زمانی که به اندازه کافی بزرگ شدند می توانید جابه جا کنید و با دقت آنها را از دستگاه بیرون آورید و مراقب باشید تا به ریشه های ترد و شکننده نشاءها صدمه نزنید. سپس آنها را در گلدان متوسطی حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید تا در شرایط نوری مناسب رشد کنند.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 14:52   نظر بدهید
 اریکا

Erica Broyer
از خانواده اریکاسه ها ( خلنگی ها )

برویرهای دماغه امید نیک که انواع بسیاری از آنها را در آغاز قرن بیستم میلادی می کاشتند پس از مدتی فراموش شدن دوباره مد روز شده است.

این گیاهان برای تزئین سرسراها و راهروهای شیشه دار و بطور کلی قسمتهای سرد ساختمانها مزایای فوق العاده ای در بر دارند و از جمله گیاهان گلخانه های سرد به حساب می آیند.


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در چهارشنبه 14 آذر1386 و ساعت 14:50   نظر بدهید
 اگزاکوم

نام علمی: Exacum affine
نام انگلیسی:
Persian Viole

بذرها را بصورت تنک در سینی بذر، یا گلدانی متوسط حاوی خاک برگ و ماسه کاشته و در دمای 21 درجه نگاه دارید. زمانی که نشاء ها به اندازه کافی بزرگ شدند که بتوان آن ها را جا به جا کرد، ابتدا خاک را مرطوب کنید و با دقت آنها را بیرون آورید، سپس در گلدانهای کوچکتری با خاک سبک و غنی بکارید.

گیاه را بیش از اندازه آبیاری نکنید، زیرا در مرحله اولیه رشد نشاء ها بسیار حساس بوده و در اثر رطوبت زیاد، به آسانی پوسیده و پژمرده شده و از بین می روند، حتی بعد از کاشت نشاء ها نیز در آبیاری بسیار دقت کنید و از آبیاری بیش از اندازه خودداری نمائید.

 

|+| نوشته شده توسط انجمن علمی گروه باغبانی در سه شنبه 13 آذر1386 و ساعت 13:40   نظر بدهید
 كوكب

این گل از خانواده کاسنی و دائمی می باشد ریشه های غده ای کوکب در برابر سرما مقاومتی ندارد و در محل های سرد و در فصل پاییز به محل گرمتری منتقل میشوند.تقسیم این ریشه ها در اغاز فصل بهار صورت میگیرد باید به دقت انجام شود. ریشه های غده ای کوکب زمانی رشد ونمو می کنند که همراه با یک جوانه برگی سال پیش باشد که روی ساقه باقی مانده از سال گذشته قرار دارد.در غیر این صورت ریشه غده ای کوکب در خاک می پوسد و رشد و نمو نمی کند.

گلهای درشت کوکب به رنگ سرخ ابی سفید قرمز جلوه گر میشوند.در نواحی کوهستانی کوکب رشد فوق العاده ای دارد و گلهای ان بسیار درشت است.

کوکب با گلبرگ رشته ای شکل و کوکب بذری از انواع جدید کوکب هستند.

منبع : http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.aftab.ir/photoblog/adv_images/b6a348df22a98bc783b8fc7d164e3bb0.jpg&imgrefurl=http://gol-ramin.blogfa.com/&h=641&w=452&sz=48&hl=fa&start=1&um=1&tbnid=R17ws8kfP2BAkM:&tbnh=137&tbnw=97&prev=/images%3Fq%3D%25DA%25AF%25D9%2584%2B%25D9%2587%25D8%25A7%25D9%258A%2B%25D8%25B2%25D9%258A%25D9%2586%25D8%25AA%25D9%258A%2B%25D8%25A7%25D9%258A%25D8%25B1%25D8%25A7%25D9%2586%2B%26svnum%3D10%26um%3D1%26hl%3Dfa%26lr%3D%26sa%3DG

 

+ نوشته شده در  جمعه پنجم بهمن 1386ساعت 11:13  توسط رضا طاهریان   | 

معرفی گیاهان دارویی


خواص دارويي گل ميخک:

درخت ميخك بومي جزاير اندوزي و اقيانوسيه است و به علت زيبايي خاصي كه دارد امروزه در بشتر نقاط دنيا به عنوان درخت زينتي پرورش داده مي شود. ميخك درختي است كوچك و مخروطي شكل كه برگهاي آنها هيچ وقت زرد نمي شود و در تمام طول سال سبز است.
ـ اسانس ميخك داراي اوژنول، كاربوفلين، الكل، بنزيليك، بنزوات دموتيل، فورفوول و اتيلن مي باشد اوژونول كه ماده اصلي ميخك مي باشد، آرام كننده و ضد عفوني كننده از آن در دندان پزشكي براي آرام كردن درد دندان استفاده مي شود.

ـ خواص طبيعي گل ميخك: خشك شده غنچه درخت از دو هزار سال بيش به عنوان ادويه به كار مي رفته است. از نظر طب قديم ايران ميخك خيلي گرم و خشك است و داراي خواص بسياري است.
ـ براي رفع دندان درد و گوش درد يك قطره از اسانس ميخك و يا روغن آن را روي دندان بماليد و يا در گوش بچكانيد.
ـ ميخك تقويت كننده مغز مي باشد و كساني كه حافظه ضعيف دارند بايد از دم كرده ميخك استفاده كنند.
ـ ميخك از سرطان جلوگيري كرده و حتي درمان كننده سرطان مي باشد.
ـ حالت تهوع و استفراغ را برطرف مي كند، بدين منظور مي توان 2 قطره از اسانس ميخك را در يك ليوان ريخت و نوشيد و يا از يك فنجان دم كرده ميخك استفاده كرد.

ـ براي رفع سردرد مفيد است.
ـ ضعف اعصاب را درمان مي كند.
ـ در برطرف كردن فلج و لقوه مؤثر است.
ـ براي رفع تنگي نفس مفيد است.
ـ جويدن ميخك بوي بد دهان را برطرف مي كند ولي مواظب باشيد كه با زبان تماس نگيرد زيرا باعث سوزش زبان مي شود.
ـ كساني كه مبتلا به بيماري وسواس هستند براي درمان آن بايد ميخك بخورند.
ـ مقوي معده و جهاز هاضمه است .
كبد و كليه را تقويت مي كند.
ـ سكسكه را برطرف مي كند.

ـ كساني كه قطره قطره ادرار مي كنند براي درمان آن بايد چاي ميخك بنوشند.
ـ براي درمان غذايي و تقويت رحم بايد از 4 گرم ميخك، هر روز به طور مرتب استفاده نمود.
ـ ميخك اشتها آور است و بدن را تقويت مي كند.
ـ ميخك ضد عفوني كننده بسيار خوبري است و مي توان از آن به عنوان كمپرس براي شستشوي زخم ها استفاده كرد.
ـ براي آسان كردن زايمان خانم هاي حامله بايد در ماههاي آخر بارداري هر روز چاي ميخك استفاده كنند و حتي در اتاق هاي زايمان نوشيدن چاي ميخك، زايمان را تسهيل مي كند.
ميخك تب بر و كرم كش است و داروي كرم كش داراي ميخك مي باشند.             
ـ براي گردش خون و قلب مفيد است.
ـ اسهال و دل درد را درمان مي كند.
ـ براي برطرف كردن دردهاي رماتيسمي 3 تا 4 قطره روغن ميخك را با 5 گرم روغن بادام مخلوط كرده و روي قسمت هاي دردناك بماليد.

ـ براي درمان كمر درد، چاي ميخك و يا 2 قطر اسانس ميخك را با آب گرم و يا چاي مخلوط كرده و بنوشيد.
ـ استفاده از ميخك گرفتگي عضله را از بين مي برد.
ـ نوشيدن يك فنجان چاي ميخك بعد از غذا، گاز و درد معده را از بين مي برد. (براي تهيه چايي يا دم كردن ميخك مقدار 10 گرم ميخك را با يك ليتر آب جوش مخلوط كرده و به مدت 5 دقيقه دم كنيد.)

مضرات ميخك:
همانطور كه گفته شد ميخك بسيار گرم است، بنابراين براي گرم مزاجان مناسب نيست و ممكن است باعث ناراحتي كليه و روده ها شود. اين گونه افراد بايد ميخك را با صمغ عربي مخلوط كرده و بخورند.
منبع: www.dostan.net


بادرنجبويه

نام علمي : Melissa officinalis

نام انگليسي : Lemon balm

خانواده : نعناعيان Lamiaceae

 

گياهي که هم اکنون در سبزي فروشي ها به نام بادرنجبويه به فروش مي رسد گياه ديگري با نام فارسي بادرشبو و با نام علمي Deracocephalum muldavica است که اثراتي تا حدودي شبيه بادرنجبويه ولي خفيف تر دارد.

در ضمن در فروشگاههاي عطاري هم به علت عدم آشنايي عطاران سنتي و جمع آوري کنندگان گياهان از منابع طبيعي با علم گياهشناسي ، گياهي به نام گل اروانه (دواي شيخ علي) يا Hymenocrater. که برگهايي بسيار شبيه بادرنجبويه دارد به فروش مي رسد. لذا بايد توجه نمود که با استفاده از اين گياهان توقع ايجاد اثرات بادرنجبويه را نبايد داشت.


تاتوره

تاتوره يك گياه علفي يكساله است كه از خرداد تا مهر گل مي دهد و به احتمال زياد بومي شمال شرقي آمريكاي شمالي مي باشد و از آنجا به ديگر مناطق آمريكا, اروپا و ساير مناطق دنيا وارد شده است. تاتوره در زمينهاي باير, كنار جاده و نزديك مناطق مسكوني در ارتفاعات كم تا نسبتا زياد در بيشتر مناطق معتدله و نيمه حاره نيمكره شمالي يافت مي شود. امروزه اين گياه در تمام كشورهاي دنيا يافت مي شود. بيشتر داروي خام در برگهاي گياهان گلدار و بندرت دربذور رسيده وجود دارد. برگها را در سايه يا در گرماي مصنوعي حدود 50 درجه سانتي گراد خشك مي كنند. دارو طعم تلخ و شوري دارد. با توجه به اينكه گياه شديدا سمي است دقت زيادي هنگام جمع آوري بايد صورت گيرد و فرد جمع كننده بايد از دستكش و ماسك جهت محافظت چشم ها و دهان استفاده كند.


 گل گاو زبان

امروزه ثابت شده که محصولات حاصل از برگها و پودر این گیاه خاصیت ضد افسردگی دارد و باعث افزایش نشاط  روحی می شود.  به طور مثال : شربت ساخته شده از پودر این گیاه خاصیت ضد افسردگی و ضد استرسهای روحی و آرامش دهنده  و تسکین دهنده قلب می باشد.

تاثیر دارویی:

این گیاه به عنوان مدرملین ومسکن ثابت شده است استفاده از این گیاه در فرانسه به عنوان ضد تب وناراحتی های ریوی (تنگی نفس)بسیار رایج است این گیاه به علت داشتن ترکیبات نمکی باعث افزایش فعالیت کلیه ها میشودو به همین دلیل استفاده از آن باعث کاهش تب می شود

همن خاصیت تسکین دهندگی آن به علت داشتن ترکیبات موسیلازدر کل اندامهای گیاه است

استفاده های غذایی از گل گاو زبان

از گلها وبرگهای این گیاه میتوان به عنوان چاشنی در نوشیدنی های تابستانی استفاده کرد

گل های این گیاه را میتوان برای تهیه مربا استفاده کرد این مربا برای افرادی که ازبستر بیماری برخواسته و دوران نقاهت را سپری میکنند وهمچنین برای افرادی که حالت ضعف دارند بسیار مفید است

گلها وبرگهای این گیاه را میتوان در سالاد وسوپ خیار به کار برد

برگهای قطعه قطعه شده گیاه را میتوان در پایان زمان پخت سوپ ها استفاده نمود

برگهای این گیاه را میتوان همراه با برگهای گل کلم پخت و مصرف کرد

برگهای تازه این گیاه نیرو بخش ونشاط آور است

استفاده دارویی

۱-گل گاو زبان یک گیاه مقوی برای غده فوق کلیوی به شمار می آید .همچنین مصرف این گیاه خاصیت ضد استرس های روحی (نشاط آور )دارد و برای زندگی پر دغدغه امروزی فوق العاده مفید است.

۲- گل گاو زبان از نظر عناصر معد نی به خصوص پتاسیم بسیار غنی است.

۳- دم کرده (چای)تهیه شده از این گیاه بدای کاهش تب بسیار مفید است.

همچنین دم کرده گل گاو زبان به عنوان یک محرک تولید شیر در مادران میشود.عرق این گیاه به عنوان یک داروی با ارزش برای التهاب چشم به کار میرود .

معتقد است که این گیاه که این گیاه برای درمان تب های عفونی / یرقان / سل / روماتیسم/ خارش(حساسیت های پوستی ) تورم ها وزخم های گلو و دهان مفید است.       

اندام مورد استفاده

برگ ها وبه مقدار کمتر گل ها اندامهایی هستند که مودر استفاده قرار می گیرند.

برگ ها در اوایل مرحله گل دهی جمع آوری میشوند.برگهایی که لک دار یا آفت زده باشد دور ریخته میشود .باید دقت داشت که چیدن برگها فقط در روزهای آفتابی یعنی زمانی که هواخشک است انجام میگیرد.

ترکیبات

این گیاه دارای پتاسیم و کلسیم ترکیب شده با اسید های معدنی است عصاره تازه آن دارای ۳۰٪ و گیاه خشک آن دارای ۳٪ نیترات پتاسیم دارد

ساقه ها و برگهای این گیاه مقداری نمکهای موسیلاز دارد که هنگام جوشاندن وپختن به نیترات ونمکهای معمولی تبدیل میشود این نمکها سالم وبی خطرند و احتمالا خاصیت نیرو دهنده وتقویت کننده این گیاه به علت وجود این مواد است

زراعت

گل گاو زبان در خاکهای معمولی رشد میکند تکثیر این گیاه به سه طریق زیر صورت میگیرد

۱- تقسیم ساقه زیر زمینی در بهار

۲- کاشت قلمه در ماسه هنگام پاییز

۳- کاشت بذر گیاه در خاک نسبتا حاصلخیز وآفتاب گیر

تاریخ کاشت بذر از اواسط ماه مارچ ( اواخر اسفند ) تا ماه می (خرداد ماه) است چنانچه منطقه دارای زمستان خیلی سرد نباشد انجام عملیات کاشت را میتوان در پاییز انجام داد که در این صورت گیاهان سبز شده در اردیبهشت ماه سال بعد به گل مینشیند در حالی که گیاهان کاشته شده در بهار هیچ وقت زود تر از تیرماه گل نمی دهد

فاصله ردیف های کاشت ۷۰-۵۰ سانتی متر و فاصله گیاهان بر روی ردیف حدود ۳۰-۲۰ است طبق تجربیات کشاورزان انگلیسی فاصله ردیف های کمتر در مبارزه با علف های هرز موثر است .

میزان بذر مورد نیاز حدود ۱۵-۱۴کیلوگرم در هر هکتار است . منبع :


http://daruee-ramin.blogfa.com/post-7.aspx


مرزه

اين گياه داراي 8/0 تا 5/1 درصد اسانس بهمراه تانن, رزين و موسيلاژ مي باشد. داراي خاصيت بادشكن, كمك به هضم و داراي خاصيت ادرار آوري ملايم و همچنين دافع كرم مي باشد. بصورت دم كردني در گرفتگي معده وروده و همچنين بسيار موثر در دفع كرم مي باشد. برگهاي خام آن عمدتا بهمراه لوبيا و سالاد فصل, خيار, ماهي, گوشت, كالباس و سوسيس مصرف مي شود. اسانس اين دارو درصنايع غذايي كاربرد دارد. دارو بصورت وحشي جمع آوري مي شود. منبع اصلي تهيه آن نواحي مديترانه مي باشد. همچنين به ميزان محدود در اروپاي مركزي و ديگر نواحي كشت مي شود. داروي خام تهيه شده از ديگر گونه هاي آن مثل  هر دو در نواحي مديترانه اي مي رويد كاربرد دارويي دارند.


هــــل

ترکیبات شیمیایی :

هل داراي اسانس فرار و معطري در حدود 4% مي باشد ضمنااين گياه  داراي مواد رزيني و چربي نيز است.

 

خواص دارویی :

- هل از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است .

- چون هل بشكل قلب مي باشد بنابراين تقويت كنده قلب است .  

- بادشكن بوده و گاز معده و روده را خارج مي سازد.  

- تقويت كننده بدن است .  

- ادرار آور است - قاعده آور است .  

- مقوي سيستم هضم است و باعث هضم غذا مي شود.  

- زخم هاي دهان را برطرف مي كند بدين منظور دم كرده هل را در دهان مضمضه كنيد .  

- خوشبو كننده دهان است . 

- براي تسكين گوش درد مفید است .  

- براي برطرف كردن دل بهم خوردگي و تهوع  ،‌از دم كرده هل استفاده كنيد .  

- اشتها آور است . - ضد مسموميت است.  

- تب را پائين مي آورد .  

- معالج سرما خوردگي است .

- براي تسكين درد رماتيسم مفيد است.  

- ترشي معده را برطرف مي كند .  

- براي رفع بيماريهاي چشم مفيد است .

 

طرز استفاده :  

دم كرده : مقدر 30 گرم هل كوبيده را در يك ليتر آب جوش ريخته و بگذاريد بمدت 10 دقيقه دم بكشد سپس صاف كرده و بنوشيد . هل را همچنين مي توان به چايي اضافه كردو میل نمایید.


 رزماري
اين بوته هميشه سبز از فروردين تا ارديبهشت گل مي دهد و در جنگلهاي سواحل مديترانه يعني جايي كه از زمانهاي قديم بطور وسيعي كشت مي شده است به فراواني يافت مي شود و در بعضي قسمت هاي اين منطقه كاملا تثبيت شده است. در شمال آلپ به عنوان يك گياه گلداني پرورش داده مي شود اگر چه در بعضي از نواحي داراي زمستان نه چندان سرد در زمين نيز رشد مي كند. گونه هاي آن داراي واريته هاي مختلفي هستند. نمونه هائي كه در الجزاير يافت مي شوند بعضي اوقات به عنوان يك گونه جدا تعريف مي شوند. قسمت هاي جمع آوري شده اين گياه براي داروخانه برگهاي آن هستند كه در تابستان از گياه جدا مي شوند. اين برگها مجددا يا در انبارها بصورت يك لايه نازك و با تهويه مناسب و ياتوسط اعمال حرارت مصنوعي كمتر از ۴۰ درجه سانتي گراد خشك مي شوند. بوي آن قدري شبيه بوي كافور و داراي طعم رايحه داري مي باشد. حاوي ۱ تا ۲ درصد اسانس و تانن مي باشد. باعث افزايش ترشحات معده, كيسه صفرا و ادرار مي گردد. داراي خاصيت ضد عفوني كنندگي و محرك است. در مقادير زيادتر سمي بوده و باعث تشنج و ايجاد توهم مي شود. در حال حاضر اين دارو بطور معمول فقط در درمانهاي خانگي مصرف دارد و تحت نظارت داخلي بفرم تزريقي و بعنوان تونيك براي افزايش جريان صفرا و ادرار مصرف مي شود. از روغن رزماري در پمادها و روغن هاي ماليدني براي تخفيف دردهاي روماتيسمي ماهيچه ها و مفاصل و مسيرهاي عصبي نيز استفاده مي شود. اين دارو به عنوان يك منبع اسانس مورد مصرف در عطريات و دافع حشرات نيز مهم مي باشد.گياه فقط بصورت وحش جمع آوري و منابع تهيه آن اسپانيا, يوگسلاوي, ايتاليا, فرانسه و كشورهاي واقعي در سواحل شمالي آفريقا مي باشد.

بابونه

 بابونه برای تقویت اعصاب و قوای جسمانی - مقوی مغزمفیده ترشح شیر را در مادران شیر ده افزایش میدهد .درمان کننده سر درد و میگرن - تسکین دهنده دردهای عضلانی تب بر و تسکین دهنده درد - تقویت کننده معده - مسمومیت های غذایی رفع گوش درد و سنگینی گوش - برای رفع زردی - رفع ورم روده - رفع کرم معده و روده - درمان کننده کم خونی - درمان کننده بی اشتهایی ضد آلرژی - رفع بی خوابی - مخلوط اسانس بابونه با روغن بادام برای رفع ناراحتیهای پوستی نظیر اگزما - کهیر و خارش مفید است

منبع گیاهان دارویی : http://daruee-ramin.blogfa.com/

+ نوشته شده در  جمعه پنجم بهمن 1386ساعت 11:9  توسط رضا طاهریان   | 

زعفران ماده‌اي شادي بخش، آرام كننده، تقويت كننده حافظه، ‌افزايش دهنده تمركز و ضد افسردگي است.

ساس تحقيقات انجام شده؛ زعفران خواص ضد سرطاني داشته و به عنوان يكي از مفيدترين داروهاي ضد تومور و جمع كننده راديكال‌هاي آزاد عمل مي‌كند. زعفران ماده‌اي شادي بخش، آرام كننده، تقويت كننده حافظه، ‌افزايش دهنده تمركز و ضد افسردگي است. طبق اين گزارش، زعفران در درمان آلزايمر، پاركينسون، كم خوابي، سرفه و آسم بسيار كمك كننده مي‌باشد. زعفران به عنوان مسكن به ويژه در درمان دردهاي لثه نيز تاثيرگذار است و به هضم طبيعي غذا و تقويت معده كمك مي‌كند و اگر به صورت استعمال خارجي مصرف شود در درمان كوفتگي و رماتيسم بسيار اثر گذار است.

 منبع :

http://asp.irteb.com/news/completenews.aspx?id=7929

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 14:18  توسط رضا طاهریان   | 

واكسن ايدز

يك شركت آمريكايى اعلام كرده است كه ممكن است ظرف پنج سال آينده واكسن بيمارى ايدز در دسترس قرار گيرد.
قرار است شركت "واگسجن"، كه مراحل نهايى آزمايش واكسن ايدز را روى انسان انجام مى دهد، در اجلاس ايدز در بارسلون، اسپانيا، اعلام كند كه نتايج اين آزمايش ها سال آينده معلوم خواهد شد.
در همان حال، سازمان موسوم به "ابتكار عمل بين المللى براى واكسن ايدز" هشدار داده است كه از هم اكنون بايد تلاش كرد تا هزينه استفاده از واكسن اين بيمارى در حدى باشد كه بتوان آن را در دسترس كشورهايى قرار داد كه بيش از همه به آن نياز دارند.
دو شركت دارويى "روش" سوييس و "تريمريس" آمريكا گفته اند كه دارويى را تكميل كرده اند كه قبل از اين كه ويروس عامل ايجاد بيمارى ايدز - اچ آى وى - وارد سلول ها شود، مى تواند آن را از بين ببرد.
اكثر داروهاى ايدز كه در حال حاضر مورد مصرف قرار مى گيرد تنها بعد از ورود ويروس بيمارى به سلول انسان مى تواند با اين بيمارى مقابله كند.

 

منبع :

http://www.irteb.com/vaccin/aidsvaccin.htm

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 14:15  توسط رضا طاهریان   | 

طرز عمل واكسنها


مزيت ايمن سازي بر سرم درماني ، در طول مدت حفاظت از طريق مايه كوبي است.
واكسنها، علاوه بر توليد فعال پابتنهاي در گردش ، درموارد خاص، ودر هنگام بروز آلودگيهاي بعدي سريعاً موجب واكنش ليمفوسيتها گرديده و دستگاه حساس ايمني را طوري سامان مي دهد كه ميتواند نسبت به حمله اجرام خارجي واكنش سريع نشان دهد ، اين نوع واكنش را پاسخ ياد اور يا خاطره اي مي نامند . براي سهولت امر، مي توان واكسنها را به دودسته مشخص تقسيم نمود:
الف) واكسنهاي باكتريايي
1) واكسنهاي زنده تخفيف حدت يافته : ب. ث . ژ
2)  واكسنهاي كشته:سياه سرفه، حصبه ،وبا
3)  نازهر(توكسوئيد): ديفتري، كزاز
4)  واكسنهاي پلي ساكاريدي: مننگوكوكسيC , A ،پنوموكوكسي
ب) واكسنهاي ويروسي
1) واكسنهاي زنده تخفيف حدت يافته: فلج اطفال خوراكي، سرخجه ،سرخك، اوريون، تب زرد
2) واكسنهاي كشته كامل: انفولانزا ، فلج اطفال تزريقي ، هاري
3) واكسنهاي كشته( بخشي از پادگن) : هپاتيت ب
توكسوئيدها فقط در قبال اگزوتوكسينها ايجاد ايمني مي كنند و كيفيت انها به لحاظ خلوص و قابليت انحلال پادگن بسيار عالي است . ايمني خلطي حاصل از آنها نيز به سادگي قابل اندازه گيري است .
در واكسنهاي باكتريايي كه از ياخته كامل استفاده مي شود ، پادتنهايي توليد مي شوند كه بعضي از آنها احتمالاً جرء اپسونينها هستند. اين واكسنها نقش يك ادجووان (ياور ) را دارند و همراه با ديگر واكسنها موجب افزايش پاسخ ايمني مي شوند.
در مورد ب .ث . ژ وضعيت فرق مي كند ، اين واكن بيشتر ايجاد ايمني سلولي مي كند و پادتن خلطي قابل اندازه گيري توليد نمي نمايد .اين حالت از ايمني سلولي همراه با افزايش حساسيت تاخيري است كه از طريق آزمون حساسيت به توبركولين اندازه گيري مي شود.
واكسن آبله (ويروس واكين ) كه قديمي ترين واكسن ويروسي است، پس از تزريق به انسان به علت قرابت پادگني ، ايجاد ايمني عليه آبله (ويروس واريول ) مي كند. ايمني واكسن عمدتاً از نوع سلولي است و بطور كلي پاسخ پادتني ضعيف است.
استفاده از واكسنهاي زنده تخفيف حدت يافته در افراد مبتلا به نقص دستگاه ايمني سلولي رسماً ممنوع است .
ساير واكسنهاي ويروسي زنده يا تخفيف حدت يافته ،ايجادايمني خلطي همراه با پادتنهاي در گردش مي كنند كه به روش هاي متداول سر مشناسي نظير سرونوترا ليزا سيون ، واكنش ممانعت از هم اگلوتيناسيون ، بررسي ايمني به كمك مواد راديوايزوتوپ ، اليزاو غيره قابل اندازه گيري است. آزمونهاي افزايش حساسيت تاخيري بعضاً دال بر ايمني با واسطه سلولي است .
بعضي واكسنها نظير واكسن خوراكي فلج اطفال يا واكسنهايي كه از طريق بيني تجويز مي شوند ، علاوه بر ايمني خلطي ، ايجاد ايمني موضعي مي نمايند و به دنبال آن ايمونوگلو بولين نوع A توليد مي شود كه موجب ايمني موضعي بسيار قوي خواهد شد و از دخول ويروس از طريق ان مجاري جلو گيري خواهد كرد. نهايتاً، واكسنهاي مننگوكوكسي C ,A ، و پنوموكوكسي پلي والان براساس نوع كپسول وپلي ساكاريد موجود در واكسن ، ايجاد پادتن اختصاصي مي نمايند

 منبع :

http://www.irteb.com/vaccin/vaccinamal.htm

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 14:14  توسط رضا طاهریان   | 

واكسن چيست و چگونه توليد مي شود؟


واكسن چيست ؟
موجود زنده ، مانند بدن انسان به خودي خود نيروي مقاومت و غلبه يافتن بر ميكروبها را دارد . اين حالت را « مصونيت » مي نامند. اما در برخي از موارد بايد بدن را از خارج كمك كرد ، تا چنين مصونيتي را پيداكند . در بسياري از بيماري هايي كه از ويروس پديد مي آيند ، اگر انسان يكبار آن بيماري را بگيرد و خوب بشود ديگر در برابر آن مصونيت پيدا مي كند . مثلاً آبله ، سرخك و آبله مرغان از بيماري هايي هستند كه اگر يك بار انسان آنها را بگيرد ، براي هميشه از آنها مصونيت پيدا مي كند . يعني ديگر آنها را هرگز نخواهد گرفت .
اما بيماري هاي ديگري مانند آنفولانزا ممكن است چند بار به سراغ به سراغ انسان بيايند .پس براي رهايي از چنگ انها مي آيند و به طور مصنوعي در انسان مصونيت ايجاد مي كنند .
بدين طريق كه ويروس ضعيف شده آن بيماري را به بدن تزريق كرده ، انسان را دچار يك حالت خفيفي از آن بيماري مي نمايند. ولي چون اين بسيار ضعيف است، انسان به زودي بهبودي مي يابد و پس از بهبودي كامل براي يك مدت طولاني در برابر آن مرض ، مصونيت مي يابد .
واكسن زدن يعني تزريق ويروس ضعيف يك بيماري به بدن.
واكسن داراي ميكرب بيماري است كه البته آنرا ضعيف و بي آزار ساخته اند واكسن از پي تزريق در بدن انسان « پادزهر » درست مي كند كه با ويروس بيماري وارد نبرد مي شوند و آنها را خنثي ميكنند .
طرز ساختن واكسن چگونه است ؟
واكسن را اينگونه ميسازند : نخست حيواني را عمداً دچار بيماري مورد نظر مي كنند . سپس ويروس آن بيماري را از بدن حيوان مزبور جدا مي سازند .
مجدداً اين ويروس را به حيواني ديگر تزريق مي كنند و پس از بيمار شدنش ، باز ويروس را از بدنش جدا مي سازند . آنقدر اين عمل را تكرار مي كنند تا به قدري ويروس ضعيف گردد كه اگر آنرا به بدن انساني تزريق كنند نه تنها او را بيمار نكند، بلكه برايش مصونيت هم پديد آورد .
راه ديگر واكسن سازي اين است كه آن را از ويروسهاي مرده يا بي فعاليت به دست مي آورند .
با تزريق اين نوع واكسن بدن مشغول ساختن پادزهر مي شود و خود را آماده دفاع در برابر ميكر وب اصلي مي كند .براي بيماري خواب و آنفولانزا از اين روش استفاده مي كنند . و بالاخرهگاهي هم خود ويروس را بي آنكه ضعيفش گردانند از راه پوست به بدن تزريق مي نمايند . آنگاه چون ويروس از راه غير طبيعي وارد بدن گرديده ، باز در آن ايجاد مصونيت ميكند .
منبع : http://www.irteb.com/vaccin/vaccinchist.htm
+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 14:11  توسط رضا طاهریان   | 

تاريخچه واكسيناسيون

جان ميليونها نفر با استفاده از پني سيلين ، سولفا تيل آميد ،و داروهاي باكتري كش مشابه نجات يافته است . اما شايد با اثر پيشگيري كننده ايمن سازي – كه از ديگر اكتشافات تصادفي است – جانهاي بيشتري نجات يافته باشند .تا پيش از صده نوزدهم يكي از بزرگترين بلايايي كه دامن گير بشر مي شد آبله بود . تنها دو بيماري، يعني طاعون و مالاريا ، به اندازه آبله قرباني داشته اند . چگونگي مبارزه با مالاريا با استفاده از كينين و داروهاي ضد مالاريا انجام مي شد حشره كشها نيز در حذف پشه هاي ناقل بيماري مفيد واقع شدند . پس از آنكه مشخص شد عامل انتقال طاعون ككهاي بدن موش هستند ،اين بيماري نيز سر انجام در مناطق توسعه يافته جهان با انجام اقدامات بهداشتي مهار شد .شهرت ادوارد جنر به دليل آشنا كردن جهانيان با واكسني است كه جان ميليونها نفر را از مرگ شوم ناشي از آبله رهانيده و چندين ميليون نفر ديگر را از ظاهر زشت و وحشتناكي كه بر اثر ابتلا به اين بيماري ايجاد مي شود ، نجات داده است .
جنر واكسن خود را در پي كار طولاني و طاقت فرسا در آزمايشگاه كشف نكرد . در 19 سالگي شير دوشي به او گفته بود كه هرگز به آبله مبتلا نخواهد شد ، چون قبلاً به آبله گاوي مبتلا شده بود .بعد ها وقتي جنر پزشك شد و به بي فايده بودن تلاشهايش براي درمان اين بيماري پي برد ، جمله آن شير دوش را به خاطر آورد . اوتحقيق كرد و دريافت شير دوشان تقريباً هرگز ، حتي وقتي از مبتلايان به آبله پرستاري مي كنند ، دچار آبله نمي شوند .
به نظرش رسيد كه آبله گاوي را به افراد تلقيح كند ، تل آنها را از ابتلا به بيماري مرگبار تر آبله مصون سازد .اين بخت ياري حقيقي بود . بدون اينكه زحمتي بكشد ، در يافت كه آبله گاوي باعث ايمني در برابر آبله مي شود . قوه تشخيص او به اندازه اي بود كه توانست به ارزش اين حقيقت پي ببرد و از آن استفاده كند.
ادوارد جنر به سال1749 در بركلي از توابع گلاستر شر انگلستان به دنيا آمد . شش ساله بود كه پدرش ، يك روحاني مسيحي ، درگذشت ، برادر بزرگترش مسئوليت تربيت او را به عهده گرفت. تحصيلات ابتدايي خود را در مدارس محلي گذراند ، ودر آنجا به تاريخ طبيعي علاقه مند شد . تحصيل طب را زير نظر دانيل لادلو ، از جراحان سادبري آغاز كرد . در اين هنگام بود كه شير دوش ، رابطه بين آبله گاوي و آبله را برايش تعريف كرد . جنر در سال 1775 در زمينه عقايد روستاييان گلاستر شر در باره آبله به تحقيق پرداخت دريافت كه دو نوع آبله گاوي وجود دارد ، وفقط يكي از آنها از آبله پيشگيري ميكند . همچنين تعيين كرد كه نوع موثر آبله گاوي تنها وقتي اثر محافظتي دارد كه در مرحله خاصي از بيماري منتقل شود .
او براي آزمودن نظريه اش مقداري از مايع درون تاولها دست شير فروشي را كه به آبله گاوي مبتلا بود بيرون كشيد و آن را به لندن برد و بادقت مايع آبله را به پسركي تلقيح كرد و همان طور كه جنر پيش بيني كرده بودپسرك به آبله دچار نشد . جنر از واژه واكسيناسيون استفاده نكرد، بلكه به جايش لفظ مايه كوبي يا « واريوله واكسينه» را به كار برد معناي لغوي اصطلاح لاتيني اخير « تاولهاي ريز گاو » است .
 تا حدود يك قرن بعد ، مايه كوبي جنري آبله گاوي ، تنها روس ايمن سازي عليه بيماري بود . در سال 1880 لويي پاستور براي ايمن سازي مرغان عليه وبا ، كه در يك همه گيري ،10%طيور فرانسه را از بين برده بود ، روسي ابداع كرد . او باكتري ايجاد كننده اين بيماري را جداسازي كرد و با كشت شكل ضعيف شده و تلقيح آن به مرغان ، آنها را نسبت به حمله مرگبار بيماري ايمن ساخت . اصول كلي روش پاستور با روشي كه جنر براي مايه كوبي با آبله گاوي ابداع كرد يكي بود . قبل از آنكه ويروس آبله به شكل آبله گاوي به شير دوش منتقل شود ، در بدن گاو ضعيف شده بود .در سال 1881 ، پاستور با روي آوردن به سياه زخم ،كه از بيماريهاي گاو و گوسفند است، باسيل آنرا جدا كرد . اواين باكتري را در دمايي بالاتر از دماي بدن حيوان كشت داد تا مايعي براي تلقيح تهيه كند كه موجب حمله خفيف سياه زخم در جانور شود ، و حيوان را براي روزي كه دچار حمله شديد بيماري مي شود ، ايمن سازد .
همانطور كه خود پاستور گفت ، او براي ارج نهادن به شايستگي و خدمات مهم يكي از بزرگترين انگليسيان ، يعني جنر واژه واكسيناسيون را به طور كلي براي روش مايه كوبي پيشگيري كننده وضع كرد. چهار سال بعد پاستور واكسني براي بيماري كه در حيوانات هاري و گاه در انسان آب گريزي خوانده مي شود ، ابداع كرد .
پژوهشهاي پيش گامانه پاستور ،كه بر كشف بخت يارانه جنر مبتني بود ،ايمن سازي را به دانش بسيار كار آمد تبديل كرد ، و زمينه را براي وقوع انقلابي در مهار بيماري هاي عفوني آماده ساخت . شايد گذشته از كشف آنتي بيوتيكها ، هيچ اكتشافي چنين تاثير عميقي بر سلامت انسان نگذاشته باشد .به نوشته و.ر كلارك در پايه هاي تجربي ايمني شناسي معاصر (1986) گل سر سبد موفقيتها در فرايند ايمن سازي ريشه كني كامل آبله بوده است . در نيمه نخست اين قرن ، سالانه حدود 2 تا 3 ميليون مورد جديد گزارش مي شد .
در سال 1949 آخرين مورد آبله در ايالات متحده ، ودر سال 1977 آخرين مورد تاييد شده سراسر جهان در سومالي گزارش شد .
منبع : http://www.irteb.com/vaccin/tarikhvaccin.htm
+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 14:10  توسط رضا طاهریان   | 

چگونه می توان کلسیم مورد نیاز ب

 یکی از فراوانترین عناصر معدنی که در بدن یافت می شود کلسیم است که نقش بسیـار مهم و حیاتی در سلامت استخوانها ایفا می کند. کلسیم به سلولها امکان تقسیم شدن می دهد. انقباض و انبساط ماهیچه ای را تنظیم می کند، سبب حیات قلب و مغز می گردد. نقش مهمی در حرکت پروتئین و مواد مغذی در درون سلولها دارد. فشار خون را کنترل می نماید و برای انعقاد خون ضروری است . همچنین به نظر می رسد که کلسیم از بدن در برابر حملات قلبی و انواع مشخصی از سرطانها محافظت می کند. برنارد، پی هالورن ، استاد پزشکی دانشگاه سان فرانسیسکو در کالیفرنیا، اظهار می نماید: "بدن همواره کلسیم را از استخوانها می گیرد و آن را در خون ذخیره می کند تا اطمینان حاصل شود که کلیه این عملکردها تداوم پیدا می کنند." وقتی که شما پنیر می خورید، شیر می نوشید یا یک مکمل کلسیم استفاده می کنید کلسیم درون روده هضم می شود و در آنجا ویتامین D سبب جذب آن می گردد. سپس درون خون به کلیه نقاط بدن می رود و به طور مداوم بین استخوانها و خون مبادله می شود. هالون می گوید: "این عمل به گونه ای است که گویی ما هر روز کلسیمی را به ارزش هزارها دلار، وارد استخوانها بکنیم و نیز همان مقدار کلسیم به ارزش هزارها دلار را از آن خارج نماییم . استخوانها در وضعیتی ثابت قرار دارند اما مقداری کلسیم به آنها وارد و از آنجا خارج می گردد." این تبادل مشخص می کند که بدن همیشه هنگام نیاز به کلسیم منبعی از آن را در اختیار دارد. بسیاری از بزرگسالان نسبت به این واقعیت که به کلسیم کافی نیاز دارند بی اعتنایی نشان می دهند و تصور می کنند که چون دیگر بدن آنها استخوان نمی سازد و این مرحله در حدود 30 سالگی به پایان رسیده ، به کلسیم نیازی ندارند. هالوون در این مورد هشدار می دهد که : "اگر شما به اندازه کافی مواد کلسیم دار نخورید اسکلت شما به تدریج فرسوده خواهد شد تا جایی که یک روز صبح وقتی بخواهید از تخت پایین بیایید استخوانهایتان می شکند." براساس نظریات یک محقق ، اگر بزرگسالان روزانه تنها یک لیوان شیر یا یک فنجان ماست به رژیم غذایی خود بیفزایند و همچنین به مدت 30 دقیقه در روز پیاده روی کنند یا فعالیت هایی که باعث کاهش وزن می شود انجام دهند به طور قابل توجهی خطر شکستگی استخوان را که به علت پوکی استخوان عارض می شود، کاهش می دهند. به علت نقش مهم ویتامین D در جذب کلسیم در بدن ، مصرف مقدار مناسب آن نیز امری بسیار مهم و ساده است . شیر از ویتامین D غنی می باشد، بنابراین اگر شیر بنوشید مقدار کلسیم لازم را به دست می آورید. هنگامی که هفته ای دو یا سه بار صورت و دستهای خود را به مدت 15 تا 30 دقیقه در معرض تابش خورشید قرار دهید، بدن شما ویتامین D تولید می کند. اما اگر شیر نمی نوشید و در هوای گرفته و ابری زندگی می کنید، یک مولتی ویتامین که حاوی ویتامین D مباشد. زیرا مصرف بیش از اندازه ویتامین D می تواند باعث مسمومیت شود. با وجودی که براساس نظر هیأت مدیره فرهنگستان ملی مواد غذایی و تغذیه ، مقدار مطلوب مصرف کلسیم که کافی باشد هنوز مشخص نشده است ، انجمن پزشکی برای افراد بالای 50 سال روزانه 1200 میلی گرم توصیه می کند. مصرف لبنیات ، ساده ترین روش موجود برای تأمین کلسیم است . اما شما می توانید کلسیم را از بسیاری از غذاهای دیگر نیز به دست بیاورید. گیاهانی که برگ سبز دارند، آبمیوه هایی که دارای کلسیم هستند، کنسرو ساردین و کنسرو ماهی با استخوان منابع خوب کلسیم محسوب می شوند. حتی هویج و نخود سبز نیز کلسیم دارند. برای بالابردن مصرف کلسیم می توانید طوری که تأثیری در طعم غذا نداشته باشد به سوپ یا سس ، شیر خشک اضافه نمایید. یک چهارم فنجان شیرخشک 375 میلی گرم کلسیم ، برای بدن فراهم می کند. مردان و زنان بالای 50 سال باید روزانه 1200 میلی گرم کلسیم مصرف نمایند.

دن را تأمین کرد

منبع : http://www.tici.info/default.aspx?dir=Learn_min&file=Shegone7-2.htm

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 14:8  توسط رضا طاهریان   | 

ورزش راز سلامتی

در دنیای امروز، بیماری ایدز، مصرف دخانیات، نبود تحرک و ورزش، خشونت و سوء تغذیه، سلامتی بشر را تهدید می کند.

بدون شک می توان گفت اگر ورزش در زندگی ما نقش و اهمیت خودش را پیدا کند و برای آن برنامه داشته باشیم، این عارضه‌های ناخوشایند شاید از بین بروند یا کم رنگ تر شوند. زیرا شخص ورزشکار معمولاً سیگاری نمی‌باشد، به تغذیه سالم اهمیت می دهد، از اعصاب آرام تری برخوردار است، انرژی خود را درست مصرف می کند و کمتر اهل خشونت و عصبانیت است. افزون بر این اثرات مثبت ورزش بیش از این است زیرا ورزش باعث زیاد شدن توده عضلانی بدن و مصرف بیشتر انرژی نیز می شود. تمرینات مرتب و منظم ورزشی باعث کم شدن چربی می‌شود و نمی گذارد چاق و بیمار شوید. انرژی مصرفی روزانه با ورزش و زیادشدن توده عضلانی افزایش می یابد. ورزش پیر شدن و سالمندی را به تاخیر می اندازد و باعث حفظ تناسب اندام و زیبایی بدن افراد می شود، از پوکی استخوان جلوگیری می کند و سبب تقویت سیستم اسکلتی بدن می‌گردد. در ضمن ورزش به مصرف مستقیم اسیدهای چرب می‌انجامد، روش مطمئن و مناسب درمان چاقی و پیشگیری از برگشت آن است، زیرا عضلاتی که تحت تأثیر فعالیت ورزشی‌اند بدون نیاز به انسولین انرژی خود را علاوه بر گلوکز (نوعی قند مورد مصرف بافت ها و سلول های بدن) از اسیدهای چرب تامین می کنند. ورزش حتی برای بیمارانی که به مرض قند (دیابت) مبتلا می‌باشند مفید است. ورزش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی و سکته های مغزی را کاهش می دهد. ورزش باعث زیاد شدن مقدار گردش خون موثر در بدن می شود و از لخته شدن خون درسیاهرگ عمقی پا جلوگیری می‌کند و دستگاه قلبی عروقی و دستگاه تنفس و ایمنی بدن را تقویت می‌نماید. همچنین اثرات مثبت ورزش بر دستگاه گوارش را نباید نادیده گرفت. افزون بر این ورزش از افسردگی پیشگیری می‌کند، روحیه فرد را بالا می‌برد و در زندگی خانوادگی و اجتماعی و در شغل افراد تاثیرات سازنده‌ای‌ دارد. تجربه نشان داده است یک‌ شخص سالم و تندرست معمولاً از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کند برخوردار است. در غایت ورزش از مبتلاشدن به آلودگی های اجتماعی، مثل سیگار کشیدن، مواد مخدر و ... جلوگیری می‌کند، ذهن را تقویت می نماید و با اندیشه‌ای قوی می توان بر مشکلات و معضلات خانوادگی و اجتماعی بهتر فائق آمد.

منبع :

ورزش راز سلامتی

در دنیای امروز، بیماری ایدز، مصرف دخانیات، نبود تحرک و ورزش، خشونت و سوء تغذیه، سلامتی بشر را تهدید می کند.

بدون شک می توان گفت اگر ورزش در زندگی ما نقش و اهمیت خودش را پیدا کند و برای آن برنامه داشته باشیم، این عارضه‌های ناخوشایند شاید از بین بروند یا کم رنگ تر شوند. زیرا شخص ورزشکار معمولاً سیگاری نمی‌باشد، به تغذیه سالم اهمیت می دهد، از اعصاب آرام تری برخوردار است، انرژی خود را درست مصرف می کند و کمتر اهل خشونت و عصبانیت است. افزون بر این اثرات مثبت ورزش بیش از این است زیرا ورزش باعث زیاد شدن توده عضلانی بدن و مصرف بیشتر انرژی نیز می شود. تمرینات مرتب و منظم ورزشی باعث کم شدن چربی می‌شود و نمی گذارد چاق و بیمار شوید. انرژی مصرفی روزانه با ورزش و زیادشدن توده عضلانی افزایش می یابد. ورزش پیر شدن و سالمندی را به تاخیر می اندازد و باعث حفظ تناسب اندام و زیبایی بدن افراد می شود، از پوکی استخوان جلوگیری می کند و سبب تقویت سیستم اسکلتی بدن می‌گردد. در ضمن ورزش به مصرف مستقیم اسیدهای چرب می‌انجامد، روش مطمئن و مناسب درمان چاقی و پیشگیری از برگشت آن است، زیرا عضلاتی که تحت تأثیر فعالیت ورزشی‌اند بدون نیاز به انسولین انرژی خود را علاوه بر گلوکز (نوعی قند مورد مصرف بافت ها و سلول های بدن) از اسیدهای چرب تامین می کنند. ورزش حتی برای بیمارانی که به مرض قند (دیابت) مبتلا می‌باشند مفید است. ورزش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی و سکته های مغزی را کاهش می دهد. ورزش باعث زیاد شدن مقدار گردش خون موثر در بدن می شود و از لخته شدن خون درسیاهرگ عمقی پا جلوگیری می‌کند و دستگاه قلبی عروقی و دستگاه تنفس و ایمنی بدن را تقویت می‌نماید. همچنین اثرات مثبت ورزش بر دستگاه گوارش را نباید نادیده گرفت. افزون بر این ورزش از افسردگی پیشگیری می‌کند، روحیه فرد را بالا می‌برد و در زندگی خانوادگی و اجتماعی و در شغل افراد تاثیرات سازنده‌ای‌ دارد. تجربه نشان داده است یک‌ شخص سالم و تندرست معمولاً از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کند برخوردار است. در غایت ورزش از مبتلاشدن به آلودگی های اجتماعی، مثل سیگار کشیدن، مواد مخدر و ... جلوگیری می‌کند، ذهن را تقویت می نماید و با اندیشه‌ای قوی می توان بر مشکلات و معضلات خانوادگی و اجتماعی بهتر فائق آمد.

منبع :

ورزش راز سلامتی

در دنیای امروز، بیماری ایدز، مصرف دخانیات، نبود تحرک و ورزش، خشونت و سوء تغذیه، سلامتی بشر را تهدید می کند.

بدون شک می توان گفت اگر ورزش در زندگی ما نقش و اهمیت خودش را پیدا کند و برای آن برنامه داشته باشیم، این عارضه‌های ناخوشایند شاید از بین بروند یا کم رنگ تر شوند. زیرا شخص ورزشکار معمولاً سیگاری نمی‌باشد، به تغذیه سالم اهمیت می دهد، از اعصاب آرام تری برخوردار است، انرژی خود را درست مصرف می کند و کمتر اهل خشونت و عصبانیت است. افزون بر این اثرات مثبت ورزش بیش از این است زیرا ورزش باعث زیاد شدن توده عضلانی بدن و مصرف بیشتر انرژی نیز می شود. تمرینات مرتب و منظم ورزشی باعث کم شدن چربی می‌شود و نمی گذارد چاق و بیمار شوید. انرژی مصرفی روزانه با ورزش و زیادشدن توده عضلانی افزایش می یابد. ورزش پیر شدن و سالمندی را به تاخیر می اندازد و باعث حفظ تناسب اندام و زیبایی بدن افراد می شود، از پوکی استخوان جلوگیری می کند و سبب تقویت سیستم اسکلتی بدن می‌گردد. در ضمن ورزش به مصرف مستقیم اسیدهای چرب می‌انجامد، روش مطمئن و مناسب درمان چاقی و پیشگیری از برگشت آن است، زیرا عضلاتی که تحت تأثیر فعالیت ورزشی‌اند بدون نیاز به انسولین انرژی خود را علاوه بر گلوکز (نوعی قند مورد مصرف بافت ها و سلول های بدن) از اسیدهای چرب تامین می کنند. ورزش حتی برای بیمارانی که به مرض قند (دیابت) مبتلا می‌باشند مفید است. ورزش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، عروقی و سکته های مغزی را کاهش می دهد. ورزش باعث زیاد شدن مقدار گردش خون موثر در بدن می شود و از لخته شدن خون درسیاهرگ عمقی پا جلوگیری می‌کند و دستگاه قلبی عروقی و دستگاه تنفس و ایمنی بدن را تقویت می‌نماید. همچنین اثرات مثبت ورزش بر دستگاه گوارش را نباید نادیده گرفت. افزون بر این ورزش از افسردگی پیشگیری می‌کند، روحیه فرد را بالا می‌برد و در زندگی خانوادگی و اجتماعی و در شغل افراد تاثیرات سازنده‌ای‌ دارد. تجربه نشان داده است یک‌ شخص سالم و تندرست معمولاً از موقعیت و پیشرفت شغلی بهتری نسبت به افراد چاق و کند برخوردار است. در غایت ورزش از مبتلاشدن به آلودگی های اجتماعی، مثل سیگار کشیدن، مواد مخدر و ... جلوگیری می‌کند، ذهن را تقویت می نماید و با اندیشه‌ای قوی می توان بر مشکلات و معضلات خانوادگی و اجتماعی بهتر فائق آمد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 13:58  توسط رضا طاهریان   | 

کاهش فشار خون با 2 لیوان آب انگور

 

کاهش فشار خون با 2 لیوان آب انگور

 آب انگور در کاهش فشار خون بالا موثر است.

در پژوهشی که پژوهشگران کره جنوبی انجام دادند ، مشخص شد افرادی که هر روز 2 لیوان از 8 لیوان آب مورد نیاز بدن خودرا از آب انگور تامین می کنند، پس از 8 هفته فشار خونشان 7 درصد کــاهش می یابد .به گفته این پژوهشگران ماده ای که در پوست دانه های انگور وجود دارد ، موجب کاهش فشار خون می شود. انگورهای قرمز و زرشکی رنگ بیشترین مقدار از این ماده را دارا هستند.

منبع : http://www.tici.info/default.aspx?dir=Learn_min&file=ka%2085-07.htm
+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 13:54  توسط رضا طاهریان   | 

خواب پریشان خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

 

خواب پریشان خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

محققان در آمریکا می گویند خواب پریشان می تواند خطر ابتلا به بیماری دیابت را افزایش دهد. تیم محققان دریافت که تعدادی داوطلب پس از چند شب بدخوابی، به خاطر بیدار شدن در اثر صدای بلند درست در هنگام فرو رفتن به خواب عمیق، نسبت به انسولین مقاومت حاصل کردند.

مطالعات قبلی نشان داده بود که میان دیابت و کمبود خواب ارتباط وجود دارد

این ناتوانی بدن در عدم تشخیص علائم انسولین به بالا رفتن سطح قند خون، افزایش وزن، و در نهایت ابتلا به دیابت نوع 2 منجر می شود.مطالعات قبلی نشان داده بود که میان دیابت و کمبود خواب ارتباط وجود دارد. همچنین از قبل معلوم بود که عمیق ترین خواب، موسوم به خواب موج-آرام، به تغییراتی در بدن که بر متابولیسم تاثیر می گذارد مربوط است. برای آزمایش کردن تاثیر کیفیت خواب بر کنترل گلوکوز خون، نه مرد و زن سالم ابتدا برای دو شب متوالی تحت نظر قرار گرفتند تا الگوهای عادی خواب در آنها مشخص شود.
سپس برای سه شب متوالی پس از آن، محققان آنها را هر گاه به خواب عمیق فرو می رفتند با صدای بلند بیدار کردند.البته در این مدت میزان خواب آنها در مجموع ثابت ماند.
پس از تزریق گلوکوز به داوطلبان و اندازه گیری میزان قند خون و واکنش انسولینی آنها در ساعات روز، محققان دریافتند که حساسیت هشت نفر از آنها در مقابل انسولین کمتر شده است.
دکتر ارسا تاسالی، سرپرست تحقیقات، گفت که افزایش موارد دیابت نوع 2 نگران کننده است و مهم است عوامل آن به خوبی درک شود.وی گفت: "ما قبلا نشان داده بودیم که محدود کردن مقدار خواب در افراد بالغ اما جوان تحمل بدن در برابر گلوکوز را پایین می آورد."
"داده های جدید نشان می دهد که نه تنها کاهش میزان خواب، بلکه افت کیفیت خواب نیز در خطر ابتلا به دیابت نقش دارد."

منبع : http://www.tici.info/default.aspx?dir=Learn_min&file=1386-10-13.htm

+ نوشته شده در  چهارشنبه سوم بهمن 1386ساعت 13:49  توسط رضا طاهریان   | 

آشپزي ايراني > پيتزا سبزيجات با گوشت

پيتزا از معدود غذاهايي است كه خيلي از اعضاي خانواده، دوست دارند از آن تغذيه كنند، از اين رو خيلي از كدبانوهاي ايراني دوست دارند، اين غذا را در خانه درست كنند. اين شماره به دستور طبخ پيتزاي سبزيجات اشاره خواهيم كرد.
    
    مواد لازم:
    خمير پيتزا: دو عدد براي چهار نفر. اگر از بيرون تهيه كنيد بهتر است

    گوجه فرنگي: چهار عدد خرد شده
    قارچ: صد گرم خرد شده
    روغن زيتون: سه قاشق غذاخوري
    زيتون كنسروي خرد شده: سه قاشق غذاخوري
    آويشن و نمك: نصف قاشق چايخوري
    پنير پيتزا: به مقدار لازم
    كالباس ژامبون: هشتاد گرم خرد شده
    گوشت: هشتاد گرم
    جعفري تازه خرد شده و تفت داده شده: چهار قاشق غذاخوري
    طرز تهيه:
    ابتدا گوشت را نازك نازك بريده و به همراه جعفري خرد شده كمي تفت دهيد سپس به مانند طرز تهيه ساير پيتزاها عمل كنيد. روي خمير پيتزا، ابتدا يك لايه پنير پيتزا بريزيد و سپس روي آن روغن زيتون را طوري بريزيد كه همه جاي خمير پيتزا را در برگيرد.
     آن گاه كالباس ژامبون، قارچ، گوجه فرنگي خرد شده و زيتون را روي پنير پيتزا بريزيد، سپس دوباره پنير پيتزا روي آن بپاشيد، البته نمك، آويشن، فلفل و كمي روغن زيتون روي آن بريزيد و بگذاريد به مدت بيست دقيقه در فر با حرارت دويست درجه سانتيگراد بپزد. پس از پخته شدن، آن را به صورت گرم به همراه خانواده ميل كنيد.
    
    
    
    
    ماكاروني با سير و سبزيجات
    مواد لازم:
    برگ ريحان: شش تا هشت عدد

    نمك: يك و نيم قاشق چايخوري
    جعفري تازه: سي گرم
    آب‌جوش: هشت پيمانه
    سير: چهار حبه
    ماكاروني: چهارصد گرم
    ادويه و فلفل سياه: به مقدار لازم
    طرز تهيه:
    ابتدا سيرها را خرد كنيد و در قابلمه به همراه شش قاشق روغن زيتون و يا روغن مايع سرخ كنيد تا طلايي رنگ شود، سپس جعفري و ريحان خرد شده را به همراه نمك و فلفل و ادويه، به آن اضافه كنيد و بگذاريد روي حرارت كم، آرام آرام سرخ شود.
     سپس در قابلمه، آب جوش، نمك و يك قاشق چايخوري روغن مايع و يا روغن زيتون بريزيد و ماكاروني را داخل آن بريزيد تا بجوشد.
    پس از اين‌كه ماكاروني، نرم شد، آن را آبكش كنيد و مواد آماده شده قبلي، سير و سبزيجات را روي آن بريزيد و با دو قاشق آن را زير و رو كنيد تا مواد كاملا با هم مخلوط شوند.
     آن گاه آن را در ديس بريزيد و به همراه گوجه فرنگي و خيارشور تزيين كنيد.
    
    
    
    آشپزي محلي
    آش سماق
    غذاي محلي استان اصفهان
    فروغ خسروي
    مواد لازم:
    آرد برنج يا برنج خرد كرده: دويست گرم
    سماق خشك: نيم كيلو
    گوشت چرخ‌كرده: 250 گرم
    سبزي (شامل تره، جعفري، ترخون، گشنيز و كمي نعناع:) يك كيلو
    پياز درشت: يك عدد
    روغن: دويست گرم
    طرز تهيه:
    اگر آش سماق را با آرد بپزيم، زود پخته مي‌‌شود ولي اگر خرده برنج باشد بايد اول برنج را بار كنيم. برنج كه پخته شد سبزي را كه قبلا شسته و خرد كرده‌ايم در آن مي‌‌ريزيم. هرچه سبزي ريزتر باشد آش خوشمزه‌تر مي‌‌شود. سپس جداگانه گوشت را نمك و فلفل زده و خوب مخلوط كرده و از آنها به اندازه يك گردو درست مي‌‌كنيم و سپس در روغن، سرخ كرده و داخل آش مي‌‌ريزيم. وقتي كه كوفته‌ها پخته شد، سماق را تميز كرده، مي‌‌شوييم‌ و در آب خيس مي‌‌كنيم. سماق بايد يك ساعتي در آب بماند. سپس آن را از صافي پارچه‌اي رد كرده و فشار مي‌‌دهيم و آب سماق را كه قرمز خوشرنگي است مي‌‌گيريم. آب سماق را در آش ريخته و پيازي را كه داشتيم نيز خرد كرده، سرخ مي‌‌كنيم و مقداري از آن را در آش ريخته و كمي براي روي آن نگه مي‌‌داريم. آش را در ظرف ريخته و روي آن را با نعناع و پياز داغ تزيين مي‌‌كنيم. بايد توجه داشته باشيم كه اگر اين آش را در ظرف آلومينيومي يا لعابي بپزيم بسيار خوشرنگ مي‌‌شود.
    
    
    براي كدبانوي‌ ايراني‌
    _ شايد خيلي از خانم‌هاي خانه‌دار با توجه به ذائقه اعضاي خانواده خود، مواد ديگري غير از مواد گفته شده به پيتزاي خود اضافه كنند، چرا كه تجربه تهيه پيتزاي خانگي براي آنان بسيار لذت‌بخش است. براي مثال دوست ندارند زيتون خرد شده روي پيتزاي خود بريزند و دوست دارند جاي آن از ذرت استفاده كنند و يا دوست دارند به جاي گوشت قطعه قطعه شده، از گوشت چرخ كرده و يا مرغ پخته شده استفاده كنند.
    _ براي آنكه پوست گوجه فرنگي را ببريد و از گوجه فرنگي له شده به جاي رب گوجه به عنوان چاشني غذا استفاده كنيد، به روش زير عمل كنيد. ابتدا آب را در قابلمه‌اي جوش بياوريد، روي پوست گوجه شكاف ايجاد كنيد، گوجه‌ها را در آب جوش بريزيد و قابلمه را از روي حرارت برداريد و بگذاريد كه گوجه‌ها به مدت دو دقيقه در آب بمانند، سپس گوجه‌ها را از آب جوش بيرون بياوريد و زير آب سرد بگيريد. با استفاده از يك چاقو گوجه‌ها را پوست بگيريد و آن گاه له كنيد و در انواع خورشت‌‌ها و خوراك‌ها به جاي رب گوجه از آن استفاده كنيد.
    
    
    كدبانوهاي ايراني كه تمايل دارند غذاي محلي شهرشان و يا روستاي آنها در اين صفحه چاپ شود، دستور تهيه غذاي محلي خود را به همراه عكس خود و عكس غذا براي ما به نشاني: تهران- صندوق پستي 15815-3751 ارسال كنند. لطفا روي پاكت قيد بفرماييد مربوط به صفحه آشپزي.
    
    
    
    
    گـراتن سيب زمينـي
    مواد لازم:
    سيب زميني: يك كيلوگرم

    پنير پتيزا: 150 گرم
    كره: سي گرم
    خامه: چهار قاشق غذاخوري
    سير: يك حبه
    شير: يك و نيم فنجان
    تخم‌مرغ: دو عدد
    قارچ: نيم كيلو
    فلفل سياه: كمي
    جعفري خرد شده: سه قاشق غذاخوري
    طرز تهيه:
    ابتدا سيب زميني‌ها را ورقه ورقه كنيد، آن گاه پوست سير را بكنيد، شير را داغ و به آن نمك و فلفل اضافه كنيد. ظرف فر را با كره چرب كنيد و سير خرد شده را كف آن بريزيد، آن گاه ظرف را با سيبزميني‌هاي ورقه ورقه شده پر كنيد و نيمي از پنير پيتزا را روي آن بريزيد، دوباره لايه‌اي ديگر از سيب زميني را روي آن بگذاريد و سپس شير داغ روي آن بريزيد و روي آن قارچ‌ها را بگذاريد، پس از اين مرحله ظرف را داخل فر به مدت بيست دقيقه بگذاريد و پس از اين مدت بيرون بياوريد.
    از طرفي تخم‌مرغ‌ها را با خامه هم بزنيد و روي گراتن آماده شده به همراه پنير پيتزا بپاشيد.
     آن گاه ظرف را دوباره در فر قرار دهيد و پس از پنج دقيقه خارج كنيد و روي آن را با جعفري تزيين كنيد و به همراه خانواده ميل كنيد.
    
    
    
    
    آشپزي محلي
    چكدرمه
    غذاي محلي بندرتركمن
    زليخا ايلماني
    
    مواد لازم براي شش نفر:
    گوشت: نيم كيلو
    پياز: دو عدد بزرگ
    رب‌گوجه:‌ دو قاشق سوپخوري
    روغن: يك پيمانه
    آب: چهار پيمانه
    برنج شسته و خيس شده: چهار پيمانه
    نمك و فلفل: به ميزان لازم
    طرز تهيه:
    ابتدا روغن را خوب داغ مي‌كنيم و سپس گوشت را در آن سرخ مي‌كنيم و پياز را به آن اضافه كرده و مي‌‌گذاريم تا طلايي شود و سپس رب‌گوجه را اضافه مي‌كنيم و با هم سرخ مي‌‌كنيم. مواد كه خوب سرخ شد آب را به آن اضافه مي‌‌كنيم و شعله را كم مي‌كنيم تا مواد بپزد. بعد از اين كه گوشت پخت و آب موادمان كمي كشيده شد برنج را اضافه مي‌‌كنيم و مي‌‌گذاريم تا برنج، آب مواد را بكشد. بعد به مدت نيم ساعت مي‌‌گذاريم تا دم بكشد.
    
    
    
    
    سالاد مرغ با گوجه فرنگي
    مواد لازم:
    سيب زميني: دو عدد متوسط

    نخود فرنگي: در صورت دلخواه دويست گرم
    پياز: دو عدد متوسط
    فلفل دلمه: به ميزان دلخواه
    روغن زيتون: نه قاشق چايخوري
    نمك: نصف قاشق چايخوري
    شكر: كمي
    گوجه فرنگي: چهار عدد
    سينه مرغ پخته: دو عدد
    سركه: شش قاشق چايخوري
    آب ليمو: به مقدار دلخواه
    قارچ: به مقدار دلخواه
    جعفري خرد شده و نعناع خشك: كمي
    طرز تهيه براي چهار نفر:
    ابتدا بايد سيب زميني و نخود فرنگي را در دو قابلمه جداگانه محتوي آب و نمك بپزيد و سپس اجازه بدهيد سرد شود. از طرفي قارچ را به مدت خيلي كم بپزيد، سپس سينه مرغ پخته شده را ريش ريش كنيد و به همراه گوجه فرنگي خرد شده، سيب زميني خرد شده، نخود فرنگي و فلفل دلمه خرد شده، قارچ و پياز خرد شده، هم بزنيد و روي آن سس بريزيد، اين سس از تركيب سركه، فلفل سياه، شكر، روغن زيتون و آبليمو تهيه مي‌شود.
    در پايان جعفري خرد شده را به همراه نعناع خشك، روي سالاد بريزيد و ميل كنيد.
    منبع : http://www.ksabz.net/article.asp?AID=12978
+ نوشته شده در  سه شنبه دوم بهمن 1386ساعت 14:32  توسط رضا طاهریان   | 

ليزر و كاربرد آن در بيماري هاي پوستي و زيبايي پوست

راهنمايي كه در دست داريد، برمبناي «توصيه هاي فرهنگستان تخصصي پوست آمريكا» و با اقتباس از كتاب «مراقبت از پوست و مو در سلامتي و بيماري» كه تأليف گروهي از متخصصين و پزشكان صاحب نظر در زمينة پوست و مو و زيبايي مي باشد، فراهم آمده است.
هدف از تهية مجموعه اي از راهنماها مانند آنچه كه در پيش رو داريد، آگاهي دادن به بيماران در مورد ماهيت بيماري هاي پوستي و شناخت بايدها و نبايدها و پاسخگويي به انبوه ابهامات و سوالاتي است كه معمولاً در ذهن بيماران موج مي زنند ولي در وقت كوتاه معاينه در مطب، فرصت پاسخگويي به همة آنها نيست.
اميدواريم با دقت كافي و تمركز بيشتر به شناخت بيماري خود همت گمارده وتوصيه ها و هشدارها در مورد آن را به خوبي درك نموده و بكار گيريد.
ما نيز آرزو داريم تواسته باشيم گامي هرچند كوتاه، در راه توسعه فرهنگ، دانش و آگاهي مردم در باب آموزش مراقبت از تندرستي برداشته باشيم.
ليزر و كاربرد آن در بيماري هاي پوستي و زيبايي پوست
 ليزر يك نوع نور برانگيخته شده و پر انرژي است كه در شرايط عادي در طبيعت ديده نمي شود، ولي با تكنولوژي و وسايل خاص مي توان آن را ايجاد كرد. ليزر با نور معمولي تفاوت هايي دارد كه اين ويژيگي ها باعث توانايي ها و كاربردهاي خاص ليزر مي شود.
 نور معمولي مركب از چندين انرژي نوراني مرئي و نامرئي است كه اشعه ماوراءبنفش با كمترين طول موج ها تا اشعه مادون قرمز با بيشترين طول موج ها را در بر مي گيرد. اما ليزر تنها از يك نوع انرژي نوراني با طول موج مشخص ساخته شده است، لذا به آن نور «تك رنگ» هم مي گويند. تفاوت ديگر ليزر با نور معمولي انرژي آن مي باشد كه گاهي حتي چند هزار برابر نور معمولي مي تواند انرژي داشته باشد. بالاخره ويژگي سوم ليزر دقت و پايين بودن خاصيت انتشار نور ليزر است. بطوريكه در دستگاه هاي دقيق ليزر نور تابيده شده در فاصلة چند صد متري كاملاً مسير مستقيم خود را حفظ كرده و شعاع دايره محل تابش در نزديكي منبع ليزر تقريباً مساوي شعاع تابش در چند صد متري منبع مي باشد.
 اين خصوصيات ليزر باعث شده كه كاربردهاي فراواني در صنايع نظامي، غيرنظامي، علوم و تحقيقات و همچنين شاخه هاي مختلف پزشكي پيدا كند.
 كاربرد ليزر در پزشكي و از جمله بيماري هاي پوستي از حدود 40 سال پيش بصورت تحقيقاتي شروع شده و با آمدن دستگاه هاي جديدتر كه مؤثرتر و كم عارضه تر هستند جايگاه ويژه و وسيعي در درمان بيماري ها، پيدا كرده است.
 مكانيسم انرژي ليزر جذب انرژي نوراني توسط مولكول هاي بافتي است. همانطوري كه در اثر تابش نور خورشيد اشياء بتدريج گرم مي شوند، تابش ليزر نيز باعث گرم شدن، داغ شدن و نهايتاً تخريب بعضي مولكول هاي حساس بافتي مي شود. از آنجايي كه ليزر تك طول موج مي باشد، فقط باعث داغ شدن و تخريب ساختمان هاي خاصي مي شود. در حالي كه افزايش حرارت در ساختمان هاي مجاور كه حساس نيستند زياد قابل توجه نمي باشد. لذا با انتخاب ليزر مناسب و با دانستن ويژگي هاي بافتي مي توان ضايعه مورد نظر را تخريب كرد در حاليكه كمترين صدمه ممكن به ساختمان هاي مجاور آن وارد شود. به طور مثال ليزري كه طول موج حدود 585 نانومتر مي باشد (Pulse dye laser) بيشتر روي ساختمان هاي عروقي اثر مي كند. لذا در مورد عروق واريسي پوست، ضايعات همانژيومي و لكه ها و خال هاي عروقي به كار مي رود.
كاربرد ليزر در بيماري هاي پوستي و زيبايي
 به طور كلي كاربردهاي ليزر را به شكل زير مي توان دسته بندي كرد:
1- درمان ضايعات وخال هاي عروقي كه معمولاً رنگ اين ضايعات قرمز روشن و يا تيره مي باشد.
2- درمان انواع ضايعات رنگي و رنگدانه اي پوست كه شامل خال هاي رنگي پوست و خالكوبي ها مي شود.
3- درمان و كاهش موهاي زائد و ناخواسته بدن.
4- كاهش چين و چروك، فرورفتگي ها و جاي زخم هاي ناشي از بعضي بيماري هاي پوستي از قبيل آكنه
5- درمان بعضي از انواع بيماري هاي پوستي از قبيل زگيل، جاي زخم هاي برجسته و خارش دار (كلوئيد)، ترك هاي پوستي ناشي از حاملگي و چاقي (striae) و ترميم زخم و...
6- گاهي نيز از ليزر بعنوان وسيله اي براي برش بافت مي توان استفاده كرد. مشابه كاري كه تيغ جراحي انجام مي دهد با اين تفاوت كه خونريزي كمتري ايجاد مي كند.
انواع دستگاه هاي ليزر و كاربرد آنها
 الف) براي درمان ضايعات عروقي كه شامل رگ هاي واريسي پوست (در صورت، اندام ها و بدن)، لكه هاي قرمز عروقي و خال هاي عروقي (گرانولوم پيوژنيكوم) مي باشد، ليزرهاي
Nd – YaG, (Pulse dye laser) P.D.L ، آرگون قابل استفاده هستند كه P.D.L مناسب تر مي باشد.
ب) براي درمان خال ها و لكه هاي تيره پوستي (ماه گرفتگي آبي و يا قهوه اي)، خالكوبي ها (آبي، سياه، گاهي قرمز) از انواع اين ليزرها مي توان استفاده كرد:
Q- Switch Ruby
Q- Switch Alexandrite
Q- Switch Nd- YAG
ج) براي درمان و كاهش موهاي ناخواسته از انواع ليزرهاي: Nd- YAG, Diode, Alexandrite, Ruby Laser مي توان استفاده كرد. همچنين يك سيستم جديد به نام (I.P.L) Intense Pulse Light كه نور پر انرژي معمولي است و از جنس ليز نمي باشد در كاهش موهاي ناخواسته مؤثر است.
تأثير ليزر در كاستن موهاي زائد، دايمي نمي باشد.
د) براي كاهش چين و چروك و فرورفتگي هاي جاي زخم آكنه و ساير بيماري ها مي توان از ليزرهاي CO2 و Erbium YAG استفاده كرد. ليزر CO2  پوست را عميق تر مي تراشد و در كاهش چين و چروك مؤثرتر است ولي عوارض آن از جمله ايجاد جاي زخم و لكه هاي تيره شايع تر مي باشد لذا براي كاهش عوارض ناخواسته، Erbium YAG مناسب تر است. نتيجه اين ليزرها هيچكدام صد در صد نمي باشد ولي در كاهش عمق چين و چروك و جاي زخم ها مؤثر هستند.
ه) انواع مختلف ليزر در درمان بيماري هاي مختلف پوستي كاربرد دارند ولي بايد توجه داشت كه براي اين بيماري ها، درمان ها و روش هاي ديگر و ارزانتر نيز وجود دارند، لذا در صورت عدم موفقيت ساير روش ها، مي توان نتايج ليزر را نيز امتحان كرد.
منبع : http://publicrelations.tums.ac.ir/articles/index.asp?articleID=35
+ نوشته شده در  سه شنبه دوم بهمن 1386ساعت 14:13  توسط رضا طاهریان   | 

توصيه هاي پزشكي

نکات پزشکی

براي رفع وجود احتمالي ويروس آنفلوآنزاي پرندگان، بايد غذاهاي حاوي گوشت ماكيان رابا‪۷۰‬درجه سانتيگراد و حداقل به مدت ‪ ۳۰‬دقيقه طبخ كنيد. و براي پيشگيري از بيماري آنفلوآنزاي پرندگان از مصرف تخم‌مرغ نيم‌پز و خام نيز پرهيز شود. همچنين در صورت ديدن پرنده تلف شده درمحل زندگي خود، بلافاصله آن را به نزديكترين مركز بهداشتي درماني و ياخانه بهداشت اطلاع دهيد.
هنگام تهيه غذا ؛ براي حفظ ويتامين هاي برنج و حبوبات بخصوص ويتامين ب موجود در آنها بهتر است : حبوبات قبل از مصرف در آب خيسانده نشود و فقط شسته شوند . در مورد برنج نيز بايد گفت كه اگر سه بار شسته شود تقريبا بيشتر ويتامين ب موجود در آن شسته شده و از بين خواهد رفت
ارتباطهاي عاطفي مادران باردار با جنين، موجب مي شود اين نوزادان در آينده از سلامت رواني بيشتري برخوردار شوند. ارتباط عميقي بين مادر باردار و جنينش وجود دارد. به ترتيبي که مسائل و مشکلات رواني مادر مي تواند اثر مستقيمي روي جنين او بگذارد. رابطه عاطفي مادر با فرزند رابطه اي است که تاثيرات آن در سالهاي بعد از تولد نوزاد بيشتر مشاهده مي شود.
در پي کشف ويروس آنفلوآنزاي مرغي نوع H5N1 در ترکيه و روماني و سپس در روسيه و چين، اکنون بيم آن مي‌رود که اين ويروس در سراسر اروپا و آسيا منتشر شود. اما خوشبختانه در صورت کنترل صحيح طيور و جلوگيري از نشستن پرندگان وحشي در محل‌هاي نگهداري مرغ و پرندگان خانگي، مي‌توان تا حد زيادي از انتشار ويروس و انتقال آن به انسان جلوگيري کرد. انسان از طريق تماس نزديک با پرندگان زنده و بيمار مبتلا مي‌شود؛ همچنين، ويروس از طريق استنشاق مدفوع خشک شده پرنده نيز به بدن انسان راه مي‌يابد.
عنصر روي يك ماده معدني كمينه است كه براي حفظ سلامت بدن ضروريست.بهترين منابع غذايي حاوي عنصر روي شامل غذاهاي حيواني مانند صدف‌هاي خوراكي، گوشت‌هاي كاملا لخم و بدون چربي، گوشت مرغ، ماهي و گوشت اعضاي حيوانات هستند. فرآوردهاي لبني و تخم‌مرغ نيز مقادير كمتري از عنصر روي را تامين مي‌كنند. همچنين عنصر روي كه در شير مادر وجود دارد بهتر از آنچه در شيرهاي فومولي و شير گاو است جذب بدن نوزاد مي‌شود.
اگر مشكلات زير را قبل از سفر احساس مي‌كنيد رفتن به سفر را به وقت ديگري موكول كنيد. اگر شب قبل از سفر و به خصوص اواخر شب احساس پري و غرغر شكم كرديد و در صبح دفع مدفوع اسهالي را داريد به سفر نرويد. اگر عطش فراوان داريد و احساس پري و همچنين دفع مدفوع اسهالي داريد به سفر نرويد. اگر موقع برخاستن از خواب استفراغ بدون تهوع داشتيد و گرفتگي عضلات پشت ساق پا داريد به سفر نرويد.
بدليل شيوع وبا در كشور تا پايان مهرماه سبزي مصرف نكنيد.و از خوردن هر گونه‎‎‎‎‎ سبزيجات‎‎ به ويژه سبزيجات فله اي‎ كـه آغشته‎‎ به گل‎ و لاي‎‎ است‎ خودداري كنند. تحقيقات‎ نشان‎ داده‎ است‎‎ ميزان‎‎ آلودگي‎‎ سبزيجـات حتـي بـا شستن و ضد عفوني‎ كردن‎ بامواد گندزدا, بالا بوده‎ است‎ كه‎ اين‎ عامل‎‎ موجب‎‎ انتقال ميكروب وبـا به‎‎ افراد مصرف‎ كننده مي‎ شود.
از علائم بيماري وبا، بي‌حالي، ضعف، از دست رفتن آب بدن و سرانجام آسيب كليوي در فرد است. لذا با توجه به فصل تابستان و مسافرت، بهترست مسافران از مصرف آب و مواد غذايي مشكوك به شدت پرهيز كنند و حتما از آب لوله‌كشي يا از بطريهاي آب معدني استفاده كنند و در صورت استفاده از آب چاه، قنات و چشمه آن را به مدت چند دقيقه بجوشانند و بهداشت فردي و عمومي را رعايت كنند.
مصرف تن ماهي و ماهي پخته خطر بروز سكته مغزي را در دوران كهنسالي كاهش مي‌دهد. خوردن ماهي سرخ شده يا ساندويج ماهي خطر اين عارضه را افزايش مي‌دهد. تاثير ماهي بر روي بيماري‌هاي قلبي - عروقي نيز به نوع پختن اين ماده خوراكي و مصرف آن در شيوه‌هاي مختلف پخت بستگي دارد.
بستني يكي از بهترين مواد ماه‌هاي گرم سال است كه مصرف آن مي‌تواند در تامين كلسيم مورد نياز بدن كودكان مؤثر باشد. اين ماده غذايي عناصر و مواد ارزشمندي همچون كلسيم، آهن، فسفر، منيزيم و ويتامين‌هاي A و B و C، پروتئين، كربوهيدرات و .. را در خود جاي داده است. به خاطر افزايش ميزان ميكروارگانيسم‌هاي شير در مدت كوتاه، بهتر است بستني تهيه شده از شير پاستوريزه مصرف شود و از طرفي ديگر بايستي ميزان و نوع مواد نگهدارنده، مواد رنگي، نوع بسته‌بندي و استانداردهاي يك بستني مورد توجه قرار گيرد.
اگر فردي مدت زيادي در هواي گرم تابستان تحت تابش آفتاب و يا در محيط‌هاي گرم مانند كوره‌هاي حرارتي فعاليت كند، دچار گرمازدگي مي‌شود. گيجي، استفراغ، سستي عضلات، كاهش فشار خون، رنگ پريدگي، چسبناك و مرطوب شدن پوست بدن، تنفس صدادار، نبض سريع و جهنده و نهايتا اغماست و افزايش درجه حرارت بدن كه گاهي به 40 درجه سانتيگراد هم مي‌رسد علايم و نشانه‌هاي گرمازدگي است. صورت برافروخته و قرمز، خشك و داغ شدن پوست بدن، افزايش درجه حرارت بدن به دليل كاهش تعريق، بي حالي و سستي علايم و نشانه‌هاي آفتاب‌زدگي است
گياه ريحان آرام‌بخش بوده و خوردن آن سرفه را تسكين داده و سردرد را بر طرف مي‌كند. در مسافرت‌هاي طولاني اگر به حركت تند اتومبيل حساسيت داريد، خوب است چند شاخه ريحان با خود برداريد و آن را بو كنيد تا دچار سردرد و اضطراب نشويد. خوردن ريحان همراه با غذا موجب هضم بهتر غذا و از يبوست جلوگيري مي‌كند. اين سبزي از مسمويت غذايي پيشگيري كرده و مانند ساير سبزي‌هاي تازه، سرشار از ويتامين‌هاي مختلف است، كه هر قدر تازه‌تر باشد از ويتامين بيشتري نيز برخوردارست.
نوشيدن روزي 2 يا 3 فنجان شير بدون چربي يا كم چرب، خطر ابتلا به ديابت نوع 2 را 20 درصد كاهش مي‌دهد. بالا بودن وزن مهمترين عامل ابتلا به ديابت نوع 2 است و مصرف شير كم چرب علاوه بر تامين نيازهاي تغذيه‌اي فرد، اثر چاق كننده چربي موجود در شيرهاي كامل و پرچرب را از بين مي‌برد و وزن شخص را كاهش مي‌دهد، به همين علت شير داراي خاصيت محافظتي در برابر بيماري ديابت است.
تحقيقات صورت گرفته بر روي چاي مشخص شده است كه اين نوشيدني هم خاصيت تحريك كنندگي دارد و هم آرام‌بخشي. چاي تا دو دقيقه بعد از دم كشيدن، اثر محرك دارد،‌ اما پس از اين مدت به تدريج از خاصيت تحريك‌كنندگي آن كاسته شده و به خاصيت آرام‌بخشي آن افزوده مي شود. در ضمن پس از گذشت 5 دقيقه از دم كشيدن، چاي كاملا به يك آرام بخش تبديل مي‌شود.
تماس روزانه مو با آبهاي حاوي موادي مانند كلر اثر خشك‌كنندگي بر موها دارد و موجب شكنندگي آنها مي‌شود. شست‌وشوي مو با شامپو مناسب را پس از استخر الزامي ا ست و به افرادي كه روزانه شنا مي‌كنند توصيه مي‌شود موها را با شامپوهاي نرم‌كننده و حالت دهنده شست‌وشو دهند؛ زيرا با اين كار لايه‌اي بر روي مو ايجاد مي‌شود كه از خشك شدن مو جلوگيري كرده و باعث سهولت در شانه شدن مو و شفافيت موها مي‌شود.
منبع : http://asp.irteb.com/nokat/nokat.aspx

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم بهمن 1386ساعت 14:0  توسط رضا طاهریان   | 

بيماري قند و چشم

بیماری قند (دیابت) یکی از بیماریهای نسبتا شایع و جدي است که بعلت بالا بودن میزان قند خون در طولانی مدت  سبب تغییراتی در عروق خونی تمام اعضای بدن می شود که این تغییرات باعث عوارض کوچک و بزرگ در ارگانهای حیاتی مانند مغز، قلب، کلیه، چشم و دیگر اعضای بدن می گردد که نهايتا ممکن است به مشکلاتي همچون سکته مغزي، سکته و نارسايي قلبي، نارسايي کليوي، و نابينايي منجر گردد.

 

گرفتاری چشمی بیماری قند یکی از علل عمده نابینایی و یا کم بینایی، هم در کشورهای پیشرفته و هم در کشورهای غیر پیشرفته می باشد. متاسفانه شيوع عوارض چشمی بيماران  ديابتی  روز به روز بيشتر مي شود، چرا که  با پيشرفتهاي جديد و كنترل بهتر بيماري قند بر طول عمر بيماران افزوده شده و در نتيجه عوارض چشمي بيماري ديابت نيز بيشتر ديده ميشود.    سالها قبل و پیش از ابداع روشهاي جديد درماني  مانند  ليزر،  بسياري از بيماران ديابتي متاسفانه به علت عوارض چشمي اين بيماري نابينا شده و در سنين ميانسالگی خانه نشين مي شدند.  اما امروزه مي توان با تشخیص به موقع و درمان مناسب،  بخوبی از اين عارضه جلوگیری نمود.

 

عوارض چشمي بيماري قند  

عوارض چشمي بيماري قند مي تواند شامل موارد زير باشد: دياگرامي از چشم طبيعي

 

·      آسيب به عروق خوني شبکيه که اصطلاحا رتينوپاتي ديابتي خوانده مي شود و سبب ورم مرکز بينايي چشم (ماکولا،( خونريزي هاي متعدد در شبکيه و زجاجيه چشم مي گرددکه اگر به موقع درمان نگردد، منجر به کم بينايي يا نابينايي دائمي مي گردد.

 

·      آب مرواريد (کاتارکت) زودرس که خوشبختانه اين عارضه بخوبي با عمل جراحي اب مرواريد قابل درمان است.

 

·      آب سياه (گلوکوم) که بعلت افزايش فشار داخل چشم ايجاد مي شود و اگر به موقع درمان نگردد سبب آسيب دائمي به عصب چشم و کم بينايي و يا نابينايي مي گردد.

 

شروع رتینوپاتی دیابتی معمولا بدون علامت است، اما بتدریج پیشرفت کرده و سبب افت بینایی می گردد. اگر این عارضه به موقع تشخیص داده شود و به موقع درمان گردد بیش از 90 درصد از بیماران می توانند از خطر نابینایی نجات یابند. اما یادمان باشد علی رغم پیشرفتهایی که در تشخیص و درمان این عارضه صورت گرفته است، اما غالبا بعلت بی توجهی بیماران و عدم مراجعه به موقع، رتینوپاتی دیابتی هنوز یکی از دلایل نابینایی در بزرگسالان می باشد. بنابراین لازم است کلیه بیماران دیابتی حداقل سالی یک بار تحت معاینه کامل چشم که با استفاده از قطره های گشاد کننده مردمک صورت می گیرد، قرار گیرند.

 

گرفتاری شبکیه ای بیماری قند به دو مرحله تقسیم بندی می شود:

دياگرامي از عارضه شبکيه اي بيماري قند 

·      مرحله نخست که بنام رتینوپاتی دیابتی زمینه ای نامیده می شود که در این حالت بیماری محدود به شبکیه است و خونریزی های کوچک و تورم و رسوب چربی در شبکیه دیده می شود. در این مرحله اگر ناحیه مرکز بینایی (ماکولا)  گرفتار نباشد، این وضعیت بدون علامت است و بیمار ممکن است هیچگونه علائم بینایی نداشته باشد و غالبا نیاز به درمان هم ندارد. اما نکته مهم در این مرحله این است که بیمار باید با فواصل نزدیکتر (هر چهار ماه) مورد معاینه چشم قرار گیرد و یا با دیدن اولین علائم بیماری بلافاصله به پزشک مراجعه نماید. 

 

·      مرحله دوم که بنام رتینوپاتی دیابتی پیشرونده نامیده می شود که در این حالت عروق خونی جدید و غیر طبیعی در شبکیه، سر عصب، و همچنین در زجاجیه ایجاد می شود که بعلت شکننده بودن این عروق، شانس خونریزی داخل شبکیه و زجاجیه بسیار بالاست و اگر در این حالت درمان صورت نگیرد در عرض مدت کوتاهی منجر به عوارض ثانویه دیگر یعنی خونریزی داخل چشم، پارگی شبکیه، و آب سیاه می گردد که نهایتا سبب از بین رفتن کامل بینایی خواهد شد. بنابراین مهم است که بیمار در شروع این مرحله تحت درمان با لیزر قرار گیرد تا این عروق جدید قبل از اینکه سبب عوارض بعدی گردند، از بین بروند. باید توجه داشت که در مرحله رتینوپاتی پیشرونده،  تعداد دفعاتی که بیمار ممکن است به لیزر احتیاج داشته باشد، معمولا بیش از یک بار است و عمده این بیماران برای کنترل بیماری حدود چهار جلسه لیزرتراپی نیاز دارند.  گاهی لیزر به تنهایی ممکن است کافی نباشد و یا بعلت خونریزی زجاجیه، امکان انجام لیزر درمانی وجود نداشته باشد که در اینصورت بیمار به عمل جراحی ویترکتومی      نیاز پیدا می کند. این عمل  بعلت طولانی بودن زمان عمل، معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. البته انجام آن با بی حسی موضعی نیز امکان پذیر می باشد.

 

 

دياگرامي از ليزر درمانيلیزر درمانی

لیزرهای مختلفی برای مقاصد متفاوت در چشم پزشکی  استفاده می شوند. بعنوان مثال  لیزری که در درمان عوارض چشمی بیماری قند استفاده می شود متفاوت از نوعی است که برای درمان نزدیک بینی  کاربرد دارد.

  

لیزر درمانی یکی از اصلی ترین درمانهای عوارض چشمی بیماری قند می باشد. از لیزر درمانی هم در مرحله نخست بیماری یعنی در رتینوپاتی زمینه ای در صورتی که تورم مرکز بینایی وجود داشته باشد استفاده می شود، و هم در مرحله دوم که رتینوپاتی پیشرونده است، بصورت فراگیر استفاده می شود. نکته ای که باید توجه داشت این است که لیزر درمانی در درمان عوارض چشمی بیماری قند باعث کنترل بیماری می گردد، اما معمولا بینایی از دست رفته را نمی تواند برگرداند. حتی لیزر درمانی در بیماری قند  تا حدودی موجب کاهش دید محیطی، کاهش قدرت تطابق، کاهش دید شب، و کاهش تمایز رنگها می شود.    

 

       

عوامل موثر در بروز عوارض چشمی بیماری قند

علاوه بر بیماری قند که خود علت اصلی گرفتاری می باشد، عوامل دیگری  نيز وجود دارند كه ايجاد عوارض چشمی و غیر چشمی بیماری قند  را تسريع مي‌كنند وچه‌ بسا در بعضي موارد نقش این عوامل كم‌تر از خود بیماری قند نيست. بنابراین توجه به اين عوامل و كنترل آنها علاوه بر کنترل بیماری قند می تواند نقش بسيار مهمي در كاهش بروز عوارض چشمي ديابت و یا  كند نمودن سير پيشرفت بیماری داشته باشد. این عوامل عبارتند از:

 

·      سابقه فاميلي ديابت و گرفتاري چشمي و شدت گرفتاري بیماری چشمی در فامیل  

·      سن بروز و تشخيص بيماري

·      نوع ديابت و طول مدت ابتلا به آن  

·      نحوه كنترل ديابت و ميزان كنترل بودن آن

·      كنترل بودن يا نبودن مشكلات همراه با ديابت از جمله فشار خون و چربی های خون

·      مصرف و یا عدم استعمال دخانیات

 

 

عوامل ارثي و فاميلي

 شدت بيماري ديابت و عوارض چشمي آن در افراد مختلف بسيار متفاوت است و به نظر مي رسد توسط عوامل ژنتيكي خاصي كنترل مي شود.    در بعضي خانواده ها عليرغم چند سال ابتلا به ديابت، عوارض چشمي و از دست دادن بينايي كمتر ديده مي شود و در گروهي اين عوارض بيشتر مشاهده شده و به سرعت پيشرفت مي كند. اينگونه تصور مي شود كه ايجاد اين عوارض توسط ژن هاي خاصي كنترل و هدايت مي شود.  بنابراين چنانچه در يك خانواده و فاميل سابقه اي از كاهش بينايي شديد و (احياناً نابينايي) در اثر ابتلا به بيماري قند بروز كرده است اين احتمال مطرح است كه در مبتلايان جديد اين خانواده نيز عوارض چشمي ديابت با همان سرعت پيشرفت كند. مراجعه هر چه زودتر اين ‌گونه بيماران به چشم پزشك عليرغم نداشتن مشكل چشمي مي تواند تا حد بسيار زيادي منجر به تشخيص زودرس عوارض چشمي شده و متعاقب آن با تشخيص به موقع و درمان زودرس از ايجاد عوارض ناخواسته و غيرقابل جبران جلوگيري شود.

 

سن بروز بيماري ديابت

چشم و شبكيه افراد جوان به نسبت افراد مسن تر فعاليت متابوليكي بيشتري دارد به همين دليل و دلايل متعدد ديگر عوارض چشمي ديابت در مبتلايان جوان زودتر ايجاد  شده و پيشرفت آن نيز شديدتر است. بنابراين مبتلايان جوان بايد زودتر نسبت به معاينه چشم خود اقدام نمايند چون در صورت بروز عوارض چشمي در مراحل اوليه با روش هاي درماني خاصي امكان حفظ  ديد بيمار بسيار زياد است. از دست دادن زمان و تاخير در مراجعه به چشم پزشك ممكن است منجر به تاخير در تشخيص عوارض بيماري در چشم شده و لاجرم درمان در مراحلي انجام خواهد شد كه نتيجه كم‌تري خواهد داشت.

 

بلوغ

رسيدن به سن بلوغ در كودكان مبتلا به ديابت با پيدايش ناگهاني و پيشرفت سريع عوارض چشمي همراه است چون در اين مرحله از رشد تغييرات هورموني خاصي در بدن به وجود مي آيد. توجه به اين مسئله هم در پيش‌گيري از عوارض ناخواسته ديابت در چشم از اهميت بسزايي برخوردار است. بنابراين لازم است كودكان مبتلا به ديابت هنگامي كه به سن بلوغ مي رسند در اولين فرصت تحت معاينات كامل چشم پزشكي قرار گيرند.

 

نوع ديابت

ارتباط بروز شدت عوارض چشمي با ميزان قند خون كاملاً واضح و مشخص است به نحوي كه هر چه ميزان قند خون بالاتر باشد بروز عوارض چشمي، زودتر و سرعت پيشرفت آن نيز شديدتر است. از آنجا كه ميانگين قند خون بيماران مبتلا به ديابت جوانان ( دیابت نوع اول (معمولا از ميانگين قند خون مبتلايان به ديابت بالغين (دیابت نوع دوم (بالاتر است، عوارض چشمي در مبتلايان به ديابت جوانان زودتر ايجاد شده و سرعت پيشرفت آن نيز بيش‌تر است. بنابراين مبتلايان به ديابت نوع اول كه معمولاً از انسولين نيز استفاده مي كنند بايد خيلي زودتر از گروه ديگر جهت معاينات چشمي خود اقدام نمايند.

 

حاملگي

تاثير حاملگي در پيدايش و تشديد عوارض چشمي ديابت تقريبا به اثبات رسيده است. بنابراين خانم هاي مبتلا به ديابت چنانچه با در نظر گرفتن جوانب امر و رعايت توصيه هاي لازم تصميم به باردار شدن بگيرند بايد قبل از هرگونه اقدامي از وضعيت چشم خود اطمينان پيدا کنند. گرچه بعضي از عوارض چشمي ديابت متعاقب پايان حاملگي بهبود مي يابند ولی چنانچه در شروع حاملگي عوارض ديابت در چشم موجود باشد، در جريان حاملگي اين عوارض به سرعت پيشرفت مي كنند و نياز به درمان در بسياري از موارد احساس مي ‌شود. بنابراين توجه به اين مساله و معاينات چشم پزشكي مكرر و زودرس در جريان حاملگي مي تواند به نحو بارزي در پيش گيري از عوارض ناخواسته و غيرقابل جبران ديابت در چشم موثر باشد.

 

نحوه كنترل قند خون

بدون شك مهم‌ترين و اساسي ترين عامل در پيدايش و پيشرفت عوارض چشمي ديابت نحوه تنظيم ميزان قند خون در طول دوران ابتلا به ديابت است. هر چه ميزان قند خون در طول دوران ابتلا به ديابت به محدوده طبيعي نزديك تر باشد و هر اندازه از نوسانات ميزان قند خون با روش هاي درماني مختلف كاسته شود بروز عوارض چشمي ديابت بيش‌تر به تاخير مي افتد و از شدت و سرعت پيشرفت عوارض چشمي در مبتلايان به اينگونه عوارض كاسته مي‌شود. ثابت شده است كه در هر دو نوع ديابت (بالغين و جوانان) چنانچه با روش هاي شناخته شده از جمله رژيم غذائي، داروهاي خوراكي و يا تزريق انسولين (بسته به نياز بيمار و تشخيص پزشك) ميزان قند خون در ساعات روز و ايام هفته و ماه نزديك به طبيعي حفظ شود ايجاد عوارض چشمي ديابت و از جمله درگيري شبكيه در بيماراني كه در بدو امر هيچگونه علامتي در معاينات چشمي ندارند به تاخير خواهد افتاد و در افرادي كه درجاتي از درگيري شبكيه دارند موجب كاهش سرعت پيشرفت اين عوارض خواهد شد.

يكي از آزمايش‌هايي كه جهت بيماران ديابتي درخواست مي شود اندازه‌گيري هموگلوبین HbA1C     است. اين آزمايش نشان دهنده ميزان كنترل قند خون ظرف سه ماه گذشته است و چنانچه از حدي بالاتر باشد مويد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ كنترل نبودن قندخون بيمار در طول اين مدت است حتي اگر قند خون ناشتاي بيمار در هنگام معاينه طبيعي باشد.  ذكر اين نكته اهميت دارد كه كنترل ديابت علاوه بر پيشگيري از عوارض چشمي در جلوگيري از عوارض كليوي و عصبي ناشي از آن نيز نقش بسيار مهمي ايفا مي كند.

 

كنترل فشار خون

يكي از مشكلات همراه با ديابت در بعضي از بيماران بالا بودن فشار خون است كه مي تواند در كنار ديابت به عنوان بيماري جداگانه و يا يكي از عوارض همراه با ديابت باشد. نقش كنترل فشار خون در جلوگيري از پيدايش عوارض چشمي ديابت و كاهش سرعت پيشرفت اينگونه عوارض نيز در مطالعات متعددي به اثبات رسيده است. فشار خون به تنهايي و در غياب بيماري قند نيز موجب عوارض متعددي در چشم مي‌شود و چنانچه با ديابت همراه شود اثر تخريبي آن در شبكيه مضاعف خواهد شد پس بسيار بجاست كه به موازات كنترل دقيق قند خون، در صورت ابتلا به فشار خون با اقدامات درماني موجود كه به سهولت در دسترس است  در كنترل دقيق فشار خون بيمار نيز اقدام عاجل صورت گيرد تا به نحو چشمگيري از بروز عوارض چشمي جلوگيري شود.

 

كنترل چربي هاي خون

اهميت كنترل نمودن كلسترول و تري‌گليسريد در پيشگيري از عوارض چشمي ديابت نيز در بررسي هاي علمي متعددي مشخص شده است و جاي هيچ‌گونه ترديدي نيست كه در صورت بالا بودن هر كدام از اين چربي ها در بيماران ديابتي و به موازات كنترل ساير عوامل ، لازم است با روش هاي درماني موجود و رعايت توصيه هاي پزشك معالج نسبت به كنترل كردن آن‌ها نيز اقدام شود. با كنترل و طبيعي شدن ميزان كلسترول و تري‌گليسريد گام مهمي در حفظ ديد مركزي  برداشته مي‌شود وگرنه به علت نفوذپذيرشدن مويرگ‌هاي شبكيه، در اثر بيماري ديابت، اين مواد در شبكيه و از جمله در ماکولا رسوب نموده و موجب تورم اين ناحيه و كاهش ديد بيمار خواهد شد. بنابراين توجه به اين مساله نيز مي تواند يك گام پيشگيرانه ديگر در حفظ ديد در بيماران ديابتي باشد.

 

مدت زمان ابتلا به ديابت

بيماري ديابت در بدو امر به طور معمول عوارض چشمي ايجاد نمي كند هر چند ميزان قند خون خيلي بالا باشد. براي ايجاد عوارض چشمي ديابت، عامل زمان نقش تعيين‌كننده‌اي دارد. مسلما پس از گذشت حدود 15  تا  20 سال از ابتلا به ديابت تمامي بيماران ديابتي مبتلا به درجاتي از گرفتاري شبكيه هستند كه در بعضي از آن‌ها ممكن است غيرقابل درمان باشد. بنابراين به مجرد تشخيص ديابت لازم است جهت اطمينان از سلامت  چشم ها اقدام شود و پس از آن طبق يك برنامه تنظيمي و براساس علايمي كه احياناً ممكن است در چشم ها ديده شود نسبت به معاينات دوره اي و زمانبندي شده اقدام نمود. اين عمل باعث مي شود بدون فوت وقت و به مجرد بروز علايم در چشم و در اولين زمان ممكن ، درمان مناسب در نظر گرفته شود و از نابينايي و كم‌بينايي جلوگيري شود.

 

ميزان و شدت درگيري چشمي

عوارض چشمي ديابت و بخصوص رتينوپاتي ديابتي (درگيري شبكيه چشم به اشكال مختلف) در بدو امر و در شروع پيدايش به كندي پيشرفت مي كند ليكن هر چه به مراحل پيشرفته تر نزديك مي شود سرعت بيش‌تري مي‌گيرد و اقدام درماني سريع تري را طلب مي كند. عوارض چشمی بیماری قند با گذشت زمان چنانچه به آن بي توجهي شود بر سرعت پيشرفت آن اضافه مي شود و ممكن است به مرحله اي برسد كه قدرت تخريبي بالايي حاصل شود. در اين مرحله است كه اقدامات درماني كم‌تر نتيجه مي دهد. متاسفانه بيماران زيادي در همين مراحل مراجعه مي كنند و معمولاً نتيجه خوبي از درمان‌هاي انجام‌شده نمي گيرند و تصور مي كنند كه اقدامات درماني انجام شده و از جمله ليزر درماني و يا عمل جراحي موجب  وخامت اوضاع شده است. بيان اين موضوع از طرف بعضي بيماران باعث نگراني بعضي ديگر مي شود و آنان را از اقدام درماني به موقع باز  داشته و يا موجب تاخير در شروع درمان آن‌ها مي شود. بنابراين بايد توجه داشت كه در جريان رتينوپاتي ديابتي هر چه درمان زودتر انجام شود نتيجه نيز بهتر خواهد بود.

 

مصرف دخانیات

دیده شده بیماران دیابتی که سیگاری هستند، بیشتر و سریعتر  گرفتار عوارض چشمی و غیر چشمی بیماری قند می شوند و بنابراین به این افراد توصیه می گردد که کشیدن سیگار را کنار گذاشته و یا میزان استعمال آن را کاهش دهند.  

 

كنترل هر چه بهتر عواملي كه ذكر شد مي‌تواند نويد بخش اين مساله باشد كه بيماري ديابت ديگر بيماري كوركننده نيست و بيمار ديابتي در صورت مراجعه به موقع و پي‌گيري مناسب مي تواند تا سال‌هاي سال بدون نياز به كمك ديگران زندگي كند

منبع : http://www.dastjerdi.com/

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم بهمن 1386ساعت 13:59  توسط رضا طاهریان   | 

توصيه هاي يك متخصصص چشم پزشكي در استفاده از لنزهاي تماسي براي جلوگيري از عفونت چشمي

خبرگزاري دانشجويان ايران -واحد علوم پزشکی تهران

خبرگزاري دانشجويان ايران – واحد علوم پزشكي تهران
سرويس بهداشت و درمان

يكي از عوارض استفاده از لنزها، عفونت والتهاب قرنيه است كه در صورت عدم تشخيص زودرس و درمان سريع منجر به از دست رفتن بينايي مي‌شود.
دكتر جواد عموزاده خليلي، فوق تخصص قرنيه و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران گفت: عدسي هاي تماسي يا كنتاكت لنزها زمانيكه بر روي چشم قرار مي گيرد ممكن است باعث بروز پاسخ هاي بيولوژيك وعوارض فيزيولوژيك و يا موارد پاتولوژيك شود بنابراين انتخاب عدسي تماسي مناسب و روش صحيح استفاده از آن مي تواند عوارض ناشي از آنها را كاهش دهد.
وي گفت: از عدسي هاي تماسي براي اصلاح عيوب انكساري (شايع ترين انگيزه استفاده) به خصوص در افرادي كه مبتلا به قوز قرنيه و يا آستيگما تيسم نامنظم هستند استفاده مي شود.
وي ادامه داد: از ديگر علل هاي استفاده از عدسي هاي تماسي مي‌توان به علل درماني (ترابيوتيك) مثل زخم قرنيه و كاهش علائم بيماري هاي قرنيه، علل زيبايي، علل شغلي (افرادي كه از عينك نمي توانند استفاده كنند ) و راحت نبودن عينك اشاره كرد.
دكتر عموزاده افزود: شانس عفونت قرنيه در عدسي‌هاي تماسي نرم بخصوص نوع شبانه روزي بيشتر از عدسي‌هاي سخت و نيم سخت است.
وي گفت: لنزها از نظر طول مدت مصرف به دو گروه يكبار مصرف (روزانه، هفتگي، دو هفته اي و ماهيانه) و عدسي‌هاي تماسي طولاني مدت (بيش از شش ماه تا 2 سال) تقسيم مي شوند. استفاده طولاني مدت از عدسي هاي تماسي يكبار مصرف باعث افزايش خطر عفونت ميكروبي چشم مي شود كه متاسفانه بسياري از افراد بدون نظر پزشك متخصص از اين لنزها به صورت لنزهاي دائمي استفاده مي كنند.
وي افزود: پس از هر بار استفاده از عدسي هاي تماسي با تاريخ مصرف محدود ضروري است كه اين لنزها را با توجه به مدت زمان استفاده آنها كه روي بسته اش درج شده به دور انداخت و توصيه مي‌شود كساني كه از لنزهاي با تاريخ مصرف طولاني استفاده مي كنند بايد هر 3 تا 6 ماه با مراجعه به چشم پزشك تحت معاينه قرار گيرند.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: از علائم كراتيك عفوني (التهاب قرنيه) مي توان به شروع ناگهاني درد متوسط تا شديد، قرمزي چشم، اشك ريزي، ترشح چركي، ترس از نور و كاهش بينايي اشاره كرد كه تمامي اين علائم مي‌تواند در صورت تاخير درمان شديد تر شود.
وي گفت: از دلايل ايجاد التهاب قرنيه قارچ ها و باكتري‌ها هستند و از فاكتورهاي موثر در ايجاد عفونت باكتريال قرنيه با لنزهاي تماسي مي توان به ميكروتروماهاي ايجاد شده توسط عدسي، تجمع مواد متابوليكي در سطح زيرين عدسي تماسي، راكد شدن جريان اشك، بلغاريت (پوسته پوسته بودن لبه آزاد پلك)، استفاده از مواد پاك كننده تاريخ گذشته، عدم رعايت بهداشت فردي، تعويض نامنظم محلول هاي مربوط به عدسي تمامي و هم چنين جا لنزي و تميز نكردن و ضد عفوني نكردن لنز در استفاده مجدد از آن اشاره كرد.
دكتر عمو زاده در خصوص اقدامات درماني اين بيماري گفت: در هنگام مشاهده علائم اين بيماري رعايت اين نكات ضروريست: عدم مصرف عدسي تماسي واستفاده از آنتي بيوتيك، عدم استفاده از لنزهاي شبانه روزي، دور انداختن لنزهاي آلوده و لوازم مربوط مثل محلول ها و جا لنزي، آزمايش كشت ميكروبي از لنز و جعبه لنز و محلول نگهداري لنز، همچنين بايد با مشاهده علائم تحريك، ناراحتي، درد و قرمزي چشم سريعاً لنز را خارج نموده و به يك چشم پزشك مراجعه نمود.
وي گفت: تمام افرادي كه از عدسي‌هاي تماسي استفاده مي كنند بايد علائم اوليه كراتيت ميكروبي را بدانند چرا كه در صورت تاخير در درمان صدمات غيرقابل جبراني به چشم وارد مي شود.
وي در خصوص راههاي پيشگيري از ابتلا به كراتيت عفوني گفت: كراتيت عفوني در بيماراني كه با لنز مي خوابند 10 تا 15 برابر افرادي است كه لنزها را شب از چشم خارج مي كنند. روش ضد عفوني و تميز كردن و نگهداري لنزها نرم با نوع سخت و نيم سخت متفاوت است، چرب شدن لنز باعث تاري ديد و تحريك چشم مي‌شود بنابراين هر نوع كرم يا لوسيون يا ماده آرايشي بايد قبل از تماس دست با لنز كاملاً شسته شود همچنين تميز كردن لنز بايد در پايان روز و بلافاصله پس از خارج كردن لنز از چشم صورت گيرد نه صبح ها موقع استفاده از آن در صورتي كه لنزها بلافاصله تميز نشوند خاصيت رطوبت پذيري سطح آنها تغيير مي كند بقاياي موكوپروتئين به لنز مي چسبد و پاك كردن رسوبات از لنز به سختي صورت مي‌گيرد و رسوب مواد مختلف روي لنز باعث كدورت لنز و بروز واكنشهاي الرژيك مي‌شود. ضمن آنكه استفاده از آب لوله كشي براي تميز كردن لنزها مناسب نيست.
منبع : http://www.isnatums.com/news/archives/top/000831.php

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم بهمن 1386ساعت 13:56  توسط رضا طاهریان   | 

درس چهارم دين و زندگي پيش

درس چهارم : اخلاص

 

 

 

  پرسش هاي چهار گزينه اي

1 - كدام يك از مراتب توحيد مسيري پيش رونده و راه استوار است كه انسان را به قرب الهي مي رساند ؟

 

1) توحيد ذاتي

2) توحيد افعالي

3) توحيد عملي

4) توحيد صفاتي 

 

 

 

  2 - مخاطب عبارت قرآني « بگو پروردگارم مرابه صراط مستقيم كه همان دين پايدار و آيين ابراهيم حق گراست ، هدايت كرده است .» كدام يك از پيامبران الهي مي باشد ؟

 

1) حضرت يوسف(ع)

2) حضرت موسي (ع)

3) حضرت عيسي (ع)

4) حضرت محمد (ص) 

 

 

 

  3 - اولين قدم براي ورود به بندگي و صراط مستقيم چيست ؟

 

1) حق پذيري

2) عبادت

3) توحيد نظري

4) صداقت 

 

 

 

  4 - هدف نهايي كه همان توحيد عملي انسان را به آن مي رساند ، چيست ؟

 

1) بهشت

2) قرب الهي

3) بندگي

4) تسليم 

 

 

 

  5 - محل تجلي توحيد عملي كدام است ؟

 

1) حوزه ي فكر و انديشه – شخصيت فرد

2) حيات اجتماعي – حوزه ي فكر و انديشه

3) شخصيت فرد – حيات اجتماعي

4) شخصيت فرد – حيات اجتماعي – حوزه ي فكر و انديشه 

 

 

 

  6 - قرآن كريم كدام يك را به عنوان دين معرفي كرده است ؟

 

1) احكام

2) صراط مستقيم

3) هدايت

4) توحيد نظري 

 

 

 

  7 - حقيقت بندگي با كدام يك تحقق مي يابد ؟

 

1) تفكر در آيات الهي

2) ياد آوري معاد و روز حساب

3) داشتن روحيه ي حق پذيري

4) قرار گرفتن در صراط مستقيم 

 

 

 

  8 - خداوند در آيه ي 56 سوره ي ذاريات مي فرمايد : و جن و انس را نيافريديم مگر براي اين كه ..............

 

1) در آيات الهي تفكر كنند .

2) به پيامبران ايمان بياورند .

3) مرا بندگي كنند .

4) به كمال مطلق برسند. 

 

 

 

  9 - از كدام يك از آيات زير اين مفهوم برداشت مي شود كه توحيد عملي يك مسير پيش رونده و راه استواري است كه انسان را به قرب الهي مي رساند ؟

 

1) ما لهم من دونه ولي و ال يشرك في حكمه احداً

2) افرايتم ما تحرثون ءانتم تزرعونه ام نحن الزارعون

3) لو كنا نسمع او نعقل ما كنا اصحاب السعير

4) ان الله هو ربي و ربكم فاعبدوه هذا صراطٌ مستقيمٌ 

 

 

 

  10 - در كدام يك از عبارات قرآني زير از خداوند راه استواري به سوي قرب الهي را طلب مي كنيم ؟

 

1) اياك نعبد و اياك نستعين

2) اهدنا الصراط المستقيم

3) فاعبدوه هذا صراط المستقيم

4) و سارعوا الي مغفرةٍ من ربّكم 

 

 

 

  11 - در قرآن كريم بعد از بيان كدام عبارت فرموده : « اين است راه راست و استوار.»؟

 

1) اهدنا الصراط المستقيم

2) ذلكم الله ربكم لا اله الا هو

3) ان الله هو ربي و ربكم فاعبدوه

4) بديع السماوات و الارض اني يكون له ولد 

 

 

 

  12 - مرتبه ي هر كس در بندگي خدا به ميزان كدام يك بستگي دارد ؟

 

1) پيروي از دين خدا

2) معرفت در توحيد نظري

3) كيفيت وكميت عبادت

4) جهت دادن به كار 

 

 

 

  13 - آيه ي شريفه ي :« و جن و انس را نيافريديم مگر اين كه مرا بندگي كنند .» به كدام يك از مراتب توحيد اشاره دارد؟

 

1) توحيد افعالي

2) توحيد ذاتي

3) توحيد عملي

4) توحيد صفاتي 

 

 

 

  14 - در رابطه با كدام يك از مراتب توحيد است كه حيات اجتماعي نيز مانند شخصيت افراد بايد مظهر آن باشد ؟

 

1) توحيد عملي

2) توحيد افعالي

3) توحيد ذاتي

4) توحيد نظري

 

15 - كدام جمله صحيح نيست ؟

1) حيات اجتماعي تنها محل تجلي توحيد عملي است .

2) قرآن كريم صراط مستقيم را دين معرفي كرده است .

3) مرتبه ي هر كس در بندگي به ميزان راه يابي وي در صراط مستقيم است .

4) قرآن كريم صراط مستقيم را همان بندگي خداي يگانه معرفي كرده است .

 

16 - ترجمه ي عبارت قرآني : « ان الله هو ربي و ربكم فاعبدوه » با كدام گزينه مطابقت دارد؟

1) اين است خداي شما معبودي جز ا و نيست پس او را بپرستيد .

2) براي شما سرپرستي جز او نيست پس او را بندگي كنيد .

3) خدا پروردگارمن و شماست كه معبودي جز او نيست پس او را بپرستيد .

4) خداست كه پروردگار من و پروردگار شماست پس او را بندگي كنيد .

 

17 - كدام ويژگي سبب مي شود كه انسان به آساني وارد مسير راه حق شود و به سرعت راه موفقيت را بپيمايد ؟

1) خضوع در مقابل حق

2) توجه مداوم به ثمرات عبوديت

3) ياد آوري معاد و روز حساب

4) افزايش معرفت در توحيد نظري

 

18 - عبارت قرآني « لو كنّا نسمع او نعقل ما كنّا في اصحاب السعّير » از زبان چه كساني مي باشد ؟

1) بهشتيان در برزخ

2) دوزخيان در هنگام مرگ

3) دوزخيان در قيامت

4) بهشتيان در قيامت

 

19 - عبارت قرآني « لو كنّا نسمع او نعقل ما كنّا فب اصحاب السعّير » بيان گر اهميت كدام مورد براي رسيدن به حقيقت بندگي است ؟

1) اهتمام به عمل صالح

2) ياد آوري معاد و روز حساب

3) افزايش معرفت در توحيد نظري

4) داشتن روحيه ي حق پذيري

 

20 - حقيقت اسلام چيست؟

1) تسليم در برابر حق بودن

2) تفكر و تدبر در آيات الهي

3) راز و نياز با خدا

4) جهت دادن به كارها

 

21 - كدام جمله صحيح مي باشد ؟

1) دل در دوست داشتن ، مستقل است .

2) دل در دوست داشتن ، تابع عقل است .

3) دل در دوست داشتن تابع هوي و هوس است .

4) دل در دوست داشتن يا تابع عقل است يا تابع هوي و هوس .

 

22 - در عبارت قرآني « لو كنّا نسمع او نعقل ما كنّا في اصحاب السعّير» دوزخيان چه چيزي را عامل بدبختي خود معرفي مي كند ؟

1) عدم تبعيت از عقل

2) اهل نماز نبودن

3) شرك ورزي نسبت به خداوند

4) سرگرم شدن به دنيا و فراموشي ياد خدا

 

23 - طرح مقابل بيان گر كدام مطلب است ؟

 

 

 

 

1) دل در دوست داشتن خود ، تابع است .

2) حقيقت اسلام خضوع در برابر حق است .

3) افراد حق پذير ، تابع عقل و فكر خودشان هستند.

4) اولين قدم براي ورود به بندگي حق پذيري است .

 

24 - كدام يك از عبارات قرآني زير بيان گر اهميت داشتن روحيه ي حق پذيري است ؟

1) ان الله هو ربي و ربكم فاعبدوه

2) لو كنّا نسمع او نعقل ما كنّا في اصحاب السّعير

3) كل من عليها فانٍ

4) و سارعوا الي مغفر‌ةٍ من ربكم

 

25 - كدام يك از موارد زير تعبير قران از دوزخيان مي باشد ؟

1) اصحاب الاخدود

2) اصحاب الحميم

3) اصحاب السعير

4) اصحاب النعيم

 

26 - ترجمه ي عبارت قرآني « لو كنّا نسمع او نعقل » با كدم گزينه مطابقت دارد ؟

1) اگر مي شنيديم يا تعقل مي كرديم .

2) ما بر اعمال شما شنوا و آگاه هستيم .

3) اگر تعقل كنيد از هوي و هوس پيروي نخواهيد كرد .

4) اگر سخنان مارا بشنويد و تعقل كنيد .

 

27 - كدام يك از ثمرات بندگي و توحيد عملي نيست ؟

1) احساس اطمينان

2) كسب زيبايي هاي معنوي

3) بي بهرگي از لذايذ دنيوي

4) زندگي به دور از فساد

منبع : http://h-zarinkolah.blogfa.com/cat-21.aspx

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم بهمن 1386ساعت 14:6  توسط رضا طاهریان   | 


خـواجه نصیر الدیـن طوسى 597 _ 672 هـ ق


ولادت
خـواجه نصیر الدیـن طوسى، روز شنبه یازدهـم جمادى الاول سال 597 هـ.ق در شهر طوس خراسان چشـم به جهان گشـود نام او محمد، کنیه اش (ابو جعفر ) لقبش (نصیر الدیـن) (محقق طوسى) (استاد البشر) و شهرتـش (خـواجه) است.

تحصیلات
خواجه نصیر الدیـن ایام کودکى و جـوانى خود را در طوس گذراند، و دروس مقدماتى از قبیل خـواندن و نوشتـن، قرائت قرآن، قـواعد زبان عربـى و فارسى، معانى و بیان و مقدارى از علـوم منقـول از قبیل حدیث و ... را نزد پدر روحانى خـود (محمد بـن حسـن طـوسى) فراگرفت در ایـن ایام خواجه نصیر از مادرش در یادگیرى خـواندن قـرآن و متـون فارسـى استفاده مـى کـرد .خواجه بعد از طى دوره سطح عالى در نیشابـور و برای ادامه تحصیل به شهر رى و از آنجا به قم و بعد از مدتی راهى اصفهان شد، لیکـن در اصفهان استادى که بتـواند از او استفاده نماید، نیافت بعد از انـدک مـدتـى به عراق مهاجـرت نمـود در عراق علـم فقه را فراگرفته و در سال 619 هـ ق، موفق به اخذ درجه اجتهاد و اجازه روایت از معین الـدیـن گشت خـواجه در عراق در درس اصـول فقه علامه حلـى حـاضـر گشت، وى نیز متقـابلا در درس حکمت خواجه شرکت مى نمود ایـن سنت حسنه تاکنون در حـوزه ها باقى است و استاد و شاگرد به فراخـور معلـومات علمـى یکـدیگر از هـم استفاده مـى کنند و نهایت تـواضع و فروتنـى را براى کسب علـم از خود نشان مى دهند.
خـواجه سپـس در موصل نجـوم و ریاضـى را مـىآمـوزد به ایـن ترتیب خـواجه نصیر دوران تحصیل خـود را پشت سر مـى گذارد و بعد از مـدتها دورى از وطـن و خـانـواده قصـد عزیمت به خـراسـان مـى کنـد.

اساتید
خواجه نصیر الدین از محضر اساتیدی که از محضرشان بهره مند گردیده است عبارتند از:
1 ـ از محضر دایى بزرگوارش (نور الدیـن على بـن محمد شیعى) .
2 ـ از محضر ریاضـى دان معروف آن زمان (محمد حاسب) کسب فیض نموده است.
3ـ آخریـن استادى که خواجه در طوس پیـش او تلمذ نمود (عبدالله بـن حمزه) دایى پدرش بوده است.
4 _ درس خارج فقه و حدیث و رجال را در محضر امام سراج الدین کسب علم نمود.
5_ فرید الدیـن داماد نیشابورى دانشمند بزرگ آن عصر بود که خـواجه در حضـور ایـن استـاد اشـارات ابـن سینا را آمـوخت.
6ـ کتاب قانـون ابـن سینا را از قطب الـدیـن فرا گرفته و در نهایت از محضـر عارف نامـور شیخ عطار نیشابـورى بهره مند گردید.
7ـ ابـو السادات اسعد بـن عبد القادر.
8 _ خـواجه نصیر علـم فقه را از محضـر (معین الدیـن سالم) فرا گرفته است.
9ـ در موصل از محضر (کمال الدیـن موصلى) نجـوم و ریاضـى را آموخت.

شاگردان
شاگردان بسیاری از محضر خواجه کسب علم نموده اند که معروف ترین آنان را می توان : علامه حلی و ابـن فـوطـى یکـى از شـاگـردان حنبلى مـذهب را نام برد.

تألیفات
آثار علمى و قلمـى فـراوانـى از خـواجه به یادگار مانـده که به برخى از آنها اشاره مى گردد.
1 ـ تجرید العقایـد
2 ـ شرح اشارت بـو علـى سینا
3 ـ قـواعد العقـایـد
4 ـ اخلاق ناصـرى
5 ـ آغاز و انجام
6 ـ تحـریـر مجسطـى
7 ـ تحریر اقلیـدس
8 ـ تجـریـد المنطق
9 ـ اساس الاقتباس
10 ـ ذیج ایلخانـى
11 ـ آداب البحث
12 ـ آداب المتعلمیـن
13 ـ روضه القلوب
14 ـ اثبات بقاء نفس
15 ـ تجرید الهندسه
16 ـ اثبات جوهر
17 ـ جامع الحساب
18 ـ اثبات عقل
19 ـ جام گیتى نما
20 ـ اثبات واجب الوجود
21 ـ الجبر و الاختیار
22 ـ استخراج تقویم
23 ـ خلافت نامه
24 ـ اختیارات نجوم
25 ـ رساله در کلیات طب
26 ـ ایام و لیالى
27 ـ علم المثلث
28 ـ الاعتقادات
29 ـ شـرح اصـول کافـى

 
گفتار بزرگان
علامه حلـى از شاگردان بر جسته خـواجه که از بزرگتریـن علماى مذهب تشیع است در باره خصوصیات اخلاقى استادش مى گوید: خـواجه بزرگوار در علوم عقلى و نقلـى تصنیفات بسیار دارد و در علـوم اسلامـى بر طریقه مذهب شیعه کتابها نوشت او شریف تریـن دانشمندى بود که مـن در عمرم دیـدم.
(ابـن فـوطـى) یکـى از شـاگـردان حنبلى مـذهب خـواجه نصیـر در خصـوص اخلاق استـادش مـى نـویسد : خـواجه مردى فاضل و کریـم الاخلاق و نیکـو سیرت و فـروتـن بـود و هیچگاه از درخـواست کسـى دل تنگ نمى شد و حاجتمندى را رد نمى کرد و بـرخورد او با همه با خوش رویـى بـود.
(ابـن شاکر) یکى دیگر از مـورخان اهل بیت است که اخلاق خـواجه را چنین توصیف مى کند: خواجه بسیار نیکـو صـورت، خوش رو، کـریـم، سخـى، بـردبار، خـوش معاشـرت، زیـرک و با فـراست بـود و یکـى از سیاستمـداران روزگار به شمار مـى رفت.
(جـرجـى زیـدان) دربـاره خـواجه چنیـن مـى نـویسـد : علـم و حکمت به دست این ایرانـى در دورتـریـن نقطه هاى بلاد مغول رفت تـو گویى نور تابان بـود در تیره شامى.
برو کلمـن آلمانـى در کتاب تاریخ ادبیات راجع به قرن هفتـم مى نویسد : مشهورترین علما و مؤلفین ایـن عصر مطلقا و بدون شک نصیر الدیـن طوسى است.
در کتاب تحفه الاحباب محدث قمـى، صاحب مفـاتیح الجنـان، در مـورد خـواجه نصیـر مـى نـویسـد : نصیر المله و الدین، سلطان الحکماء و المتکلمیـن، فخر الشیعه و حجة الفـرقه النـاجیه استـاد البشـر و العقل الحـادى عشر.
خصوصیات اخلاقی
خـواجه را نمى تـوان یک دانشمند محصـور در قلـم و کتاب به شمار آورد او هرگز زندگى خـویـش را در مفاهیـم و واژه ها خلاصه نکرد آنجا که پاى اخلاق و انسانیت به میان مـىآمد، او ارزشهاى الهى و اسلامى را بر همه چیز ترجیح مـى داد خواجه از زندان نفـس و خـود خـواهى رها گشته بـود زندانى که با علـم و دانـش نتـوان از آن بیرون آمد بلکه رهایـى از آن ایمان به خـداوند متعال و تقـوا و عمل صـالح لازم دارد بـا وجـود اینکه بیـش از هفت قـرن از عصـر خواجه مى گذرد ولى هنوز سخـن او، رفتار او و دانش او، زینت بخـش مجـالـس و محـافل اهل علـم و دانـش مـى بـاشـد.

فعالیت
چنـدى از فتح بغداد نگذشته بـود، که هلاکـو خـواجه را به ساختـن رصد خانه تشـویق کرد هلاکو کلیه موقوفات را به خـواجه واگذار کرد تـا 110 آنها را به مصـرف رصـد خـانه بـرسـاند.
خـواجه به امر هلاکـو، مشاهیر، حکما و منجمان را به مراغه احضار کرد رصـد خانه مراغه در سال 656 هـ. ق، آغاز و در سال 672 هـ. ق، به اتمام رسید در ایـن رصد خانه از ابزار نجـومـى که از قلعه المـوت و بغداد آورده بـودنـد استفـاده گـردیـد خـواجه تـوانست کتابخانه عظیمـى در آنجا تأسیـس کنـد تعداد کتب آن را بالغ بـر چهار صـد هزار جلـد نـوشته انـد.

دوران بازگشت به وطن
خواجه در بیـن راه بازگشت به وطـن از شهرهاى مختلف عبـور کرد و به نیشابـور رسید , نیشابور در آن زمان چند بار مـورد هجـوم قرار گرفته بـود و شهر در دست مغولان بـود.
خواجه بعد از نیشابـور به طـرف طـوس زادگاه خـویـش ادامه مسیـر داد و از آنحا خـود را به قایـن رساند تا بعد از سالها به دیدار مادر و خـواهرش مـوفق شـود مدتـى در قایـن اقامت کـرده و به تقـاضـاى اهل شهر امام جماعت مسجـد شهر را قبول و به مسائل دینـى مردم رسیـدگـى کرد و اطلاعاتـى نیز درباره قوم مغول به دست آورد.
خـواجه در سال 628 هـ ق، در شهر قایـن با دختر فخر الـدین نقاش پیمان زناشـویـى بست و به ایـن ترتیب دوره اى دیگر از زندگى پر فراز و نشیب خـواجه آغاز گردید. بعد از چند ماه سکونت در شهر قایـن از طرف محتشـم قهستان به نام ناصر الدیـن که مردى فاضل و کـریـم و دوست دار فلاسفه بـود دعوت به قلعه شـد او به اتفـاق همسـرش به قلعه اسمـاعیلیـان رهسپـار گـردیـد.
قلعه هاى اسماعیلیه بهترین و محکـم تریـن مکان در بـرابـر حمله مغولها بود.
در ایـن مدت که خـواجه نصیر در قلعه قهستان بود بسیار مورد احترام و تکریم قرار مى گرفت و آزادانه به شهر قایـن رفت و آمد داشته و به امور مردم رسیدگى مى نمود در همیـن زمان بود که به در خـواست میزبـان کتـاب (طهاره الاعراق) ابـن مسکـویه را از عربـى به فـارسـى تـرجمه کـرد و نام آن را اخلاق ناصـرى (به نام میزبان خود) نهاد.
خـواجه نصیر حـدود 26 سال در قلعه هاى اسماعیلیه به سر برد و در ایـن مـدت دست به تألیف و تحریر کتابهاى متعددى زد از جمله شرح اشارات ابـن سینا، اخلاق ناصرى، رساله معینیه، مطلوب المومنیـن، روضه القلوب، رساله تـولى و تبرى و ... خـواجه در ایـن دوره از زندگانى پر ماجراى خویـش از کتابخانه هاى غنى اسماعیلیان بهره ها بـرد و به علت نبـوغ فکرى و دانـش و آلایـش معروف و سرشناس گشت.
مغول بیشتـر ممالک اسلامـى را به اطاعت خـود در آورده بـود ولـى اسماعیلیه و بنـى عباس هنـوز در قـدرت بـودند در حالـى که سران مغول در فکر یـورش به بغداد، مقر بنـى عباس، بـودند اسماعیلیه ظلـم و ستـم را از حد گذرانده و فساد آنقدر شدت پیدا کرده بود که کسى طاقت نداشت تا جایى که قاضى شمس الدیـن قزوینى که عالـم و مورد اعتماد مردم قزویـن بود از ستم فزون از حد اسماعیلیه به (قا آن )نـوه چنگیز خان شکایت بـرده و طلب کمک نمـود تا اینکه (قا آن) برادر کوچک خـود هلاکو خان را مأمـور سر کـوبى قلعه هاى اسماعیلیه کرد. هلاکـو خان در سال 651 هـ ق، بـا 12000 نفـر روانه قهستان شـد نماینده اى پیش (ناصر الدیـن) گسیل داشته و او را به قبول اطاعت از خود فرمان داد ناصر الدین که در ایـن زمان پیر و ناتوان شده بود به نزد هلاکو رفت و تسلیم گردید هلاکو هـم او را محترم شمرد و به حکومت شهر تـون (فردوس کنونى) فرستاد با تسلیـم شدن ناصر الـدیـن عملا شکستـى در جبهه اسماعلیه رخ داد و مغولان قلعه ها را یکى پس از دیگرى تسخیر کردند.
خواجه نصیر با اطلاع از ایـن جریان دانست که هلاکـو مرد خـونریزى نیست چـون که ناصـر الـدیـن را دولت دیگر بخشیـده سپـس هلاکـو دو نماینده نزد (خورشاه) فرستاد و او را به تسلیـم شـدن خـواند، خورشاه با مشـورت و صلاح دیـد خـواجه حاضـر به قبـول اطاعت شـد خـواجه مذاکراتـى با هلاکـو داشت و ضمـن آن گفت پادشاه نباید از قلعه ها نگران باشد چـونکه دلایل نجـومى چنان نشان مى دهد که دولت اسماعیلیه در حال سقوط است پیـش بینى خواجه درست بود روز شنبه اول ذیقعده سال 654 هـ ق، با تسلیـم شـدن خـورشاه نقطه پایان بر حکـومت اسماعیلیان در ایران گذاشته شد و از آن پـس جز نامـى از اسماعیلیان در تاریخ باقـى نماند خان مغول خـواجه را که در جلـوگیرى از خونریزى و تسلیـم شدن خـورشاه نقـش بسزایى داشت با احتـرام پذیـرفت و از او تجلیل فـراوانـى نمـود.

وفات
هیجـدهـم مـاه ذیحجه سـال 672 هـ ق، آسمـان بغداد رنگ دیگـرى داشت گـویى اتفاقى در شرف وقـوع است که آرامـش را از ایـن شهر بگیرد و مردم را در عزا بنشاند.
با رحلت خواجه بغداد یکپارچه غرق ماتـم شد و اشکها چون سیلاب از گونه ها جارى گردید، با ارتحال خـواجه جهان تشیع بزرگتریـن حامى خویـش را در دستگاه حکومت از دست داد خواجه با احترام خاصى به سـوى آستان مقـدس امام کاظم (علیه السلام) تشییع و در جـوار آن امام همام به خاک سپرده شد.

منبع http://h-zarinkolah.blogfa.com/cat-31.aspx

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم بهمن 1386ساعت 14:2  توسط رضا طاهریان   | 

آيا دوست داريد با حرم امام حسين ارتباط مستقيم برقرار كرده و حاجات خود را بگوييد ؟ پس كليك كنيد

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم بهمن 1386ساعت 13:53  توسط رضا طاهریان   |